Ameliyatsız Kulak Zarı Tedavisi Mümkün mü?

Kulak zarı yırtığının tevdisinde cerrahi operasyonların yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bunun için meydana gelen deliğin küçük olması ve yırtık oranının %30’dan fazla olmaması gerekiyor. Bu oranda bir yırtılma mevcut ise eğer işitme kaybı çok fazla yaşanmıyor ve hastanın gündelik hayatını çok fazla olumsuz etkilemediğini de söyleyebiliriz. Bazı durumlarda vücut kendi kendini tevdi ediyor ve yırtılmanın onarılması da bu sayede mümkün hale geliyor. 6 haftalık bir kontrol süresinden bahsedebiliriz ve bu süre zarfında eğer vücut kendini tedavi etmezse, cerrahi müdahale zorunlu hale geliyor.

%30 Yırtılma Oranı ve Kontroller

Cerrahi müdahale kararı alınmadan önce hastanın 6 hafta boyunca gözetimde tutulması gerekiyor ve herhangi bir iyileşme söz konusu değilse cerrahi müdahale gerekli hale gelecektir. Ameliyatsız bir yöntemden bahsetmek mümkün değil ancak başlıkta da ifade ettiğimiz gibi yırtılma oranına bağlı olarak vücudun tepki vermesi ve göstereceği reaksiyona bağlı olarak bir karar almak mümkündür. Cerrahi müdahale sizleri endişelendirmesin çünkü lokal anestezi kullanıyor ve bu da hastanın operasyon esnasında herhangi bir şekilde acı hissi yaşamamasına yardımcı olacaktır.

Cerrahi müdahale, %30’dan fazla yırtılma oranı varsa eğer tercih ediliyor ve bu oranın altındaki seviyelerde vücudun kendi kendini onarması mümkündür. Doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bilgiler verecek ve süreç hakkında da detayları paylaşacaktır.

Cerrahi Müdahale Şart mı?

Az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer yırtılma oranı yüksek ise cerrahi müdahale elbette gereklidir. Kulak zarı, vücudun en önemli yapılarından bir tanesi ve bu yapının yırtılması ya da herhangi bir şekilde zarar görmesi durumunda yalnızca işitme kaybı değil, birçok farklı sorun ile de karşı karşıya geliyorsunuz. Bu sorunlardan bir tanesi de enfeksiyon riskidir ve bakteriler ile birlikte farklı organizmaların da kulak içerisine girişi daha kolay olacaktır. Kulak zarı yırtığının tedavi edilmesi bu yüzden önemli ve en büyük sorun olan işitme kaybı da bu sorunun tedavisi ile birlikte kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın