Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Çok sayıda nedene bağlı olarak gelişim kaydeden kulak ağrısı, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sık gözlemleniyor. Bu tür durumlarda doktor yardımı almak elbette önceliğiniz olmalıdır ancak alternatif tıbbın sunduğu doğal tedavi yöntemleri de kısa süreli çözüm olarak tercih edilebilir. Dilerseniz bebeklerde kulak ağrısı belirtileri nasıl tespit edileceğini ve ne tür belirtilere sahip olduğunu da hep birlikte inceleyelim.

Kafayı Sağa Sola Sallama Eyleminin Artması

 Şiddetli ağrı, beden diline de yansıyor ve bebekler bunu genellikle kafalarını sağa sola sallayarak ifade ediyorlar. Ağrının boyutu arttığı takdirde bu eylem de daha güçlü ve dikkat çekici bir hal alacaktır. Anormal bir tavır sergileyen bebeğinizin şikayetini tam manasıyla tespit edebilmek adına sizle de doktor yardımı alabilirsiniz. Yapılacak tetkikler neticesinde sonuç elde etmek kesinlikle daha kolay ve daha sağlıklı olacaktır.

Yüksek Sesle Ağlama

Bebekler en küçük sorunda tepkilerini ağlayarak dile getiriyor ve kendilerini bu şekilde ifade etmeyi tercih ediyorlar. Kulak ağrısı ile birlikte ağlama şiddeti artıyor ve bir sorunu olduğunu tespit etmek adına bu belirti de yeterli olacaktır. Kulak ağrısı teşhisi koymak elbette ütopik olacaktır ancak en azından bu riskin var olduğunu da bilmenizde fayda var. Erken teşhis için bir an önce doktorunuzun kapısını çalmalı ve sizler de genel şikayetleri detaylı bir şekilde aktarmalısınız.

Ateşlenme

Kulak ağrısı, bağışıklık sistemini de zayıflatıyor ve ateşlenme gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Yüksek ateşten bahsetmek mümkün değil ve hafif bir ateş belirtisi ile kulak ağrısı problemini tespit etmek de mümkündür. Ateşlenme durumunda yine vakit kaybetmeden tıbbi destek almanız kesinlikle daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır.

Kulakla Oynama

Bebekler, henüz kendilerini yeni keşfediyorlar ve vücudunun farklı organları ve bölgeleri ile oymamaları da gayet normaldir. Ebeveynler bunun farkında ve abartılı bir ilgi durumu mevcut ise bir sorun olduğunu da fark edebiliyorlar. Bebeğiniz kulağı ile çok sık oynuyor ve sürekli olarak kulağını işaret ediyorsa sizler de doktorunuza başvurabilirsiniz. Kendilerini konuşarak ifade edemedikleri için işaret ederek ya da kulakları ile oynayarak bu sorunu dile getiriyorlar.

Kulak ağrısı, bebekler için sıkıntılı durumlardan bir tanesi ve bu sorunun tespit edilmesinde ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Bebeklerinizi gün içerisinde takip ediyor durumdasınız ve onun hal ve hareketleri de bir şeyleri işaret edecektir. Kulağı ile sürekli oynaması ve kulağını işaret etmesi de bir şeyler ifade ediyor ve bunu göz ardı etmek yerine doktorunuza başvurmanız daha doğru olacaktır. Yapılacak tetkikler neticesinde sorun kısa süre içerisinde tespit edilecek ve uygun tedavi yöntemi de yine doktorunuz tarafından belirlenecektir. Endişe etmenize gerek yok çünkü bu ağrıyı dindirmek, doğru tedavi ile birlikte mümkündür.

Bir cevap yazın