Bebeklerde Kulak Ağrısı

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde kulak ağrısı hastalığı çok sık gözlemleniyor. Ağrı durumu ile birlikte huysuz ve sinirli bir ruh hali ortaya çıkıyor ve gün içerisinde bebeğinizin uyuma problemi de mevcut hale geliyor. Bebeğinizin ruh halindeki değişim sizleri elbette endişelendirecektir ancak ne tür bir şikayeti olduğunu tespit etmeniz elbette kolay olmuyor.

Hastalığın birtakım belirtileri var ve bu belirtiler doğrultusunda sizler de fikir yürütebilir, doktor yardımı alabilirsiniz. Ağrı ile birlikte işitmede yaşanan problemler de meydana gelecek ve bebeğiniz sizleri duymakta güçlük çekecektir. Şimdi dilerseniz bu hastalığın belirtilerine ve tedaisine de hep birlikte göz atalım.

Hastalığın Belirtileri

  • Bebeklerin hepsi gün içerisinde elbette ağlayacak ve huzursuzluk yaratacaktır ve özellikle istedikleri olmadığında bu huysuz ruh halini daha net bir şekilde görebiliyoruz ancak kulak ağrısı ile birlikte şikayetleri artıyor ve ağlayarak tepki gösteriyorlar. Gün içerisinde sürekli ağlayan bebeğiniz, kulak ağrısı hastalığının sinyallerini veriyor olabilir ancak bu elbette tek başına yeterli bir belirti değildir. Az sonra bahsedeceğimiz diğer detaylar ile birlikte ele aldığınızda hastalığı tespit etmeniz daha kolay ve doğru olacaktır.
  • Bebeğinizin sürekli olarak kulağı ile oynadığını ve dokunduğu anlarda acı çektiğini fark edeceksiniz. Kulak ağrısı ile birlikte kulak organı daha hassas bir yapıya sahip oluyor ve bu hassas yapıya herhangi bir şekilde müdahale edildiği takdirde acı çekmeleri de gayet normaldir.
  • Bebekleriniz normale oranla daha iştahsız ve daha isteksiz bir tavır sergileyecektir. Gün içerisinde yemek yemek istemeyecek ve tepkileri de çok daha büyük olacaktır.
  • Kulak ağrısının bir diğer belirtisi ise gün içerisinde sık sık meydana gelen kusma durumu ve ishal rahatsızlığıdır. Tüm bu detaylar bir araya geldiğinde kulak ağrısı sorunu için endişe etmeye başlayabilirsiniz ancak yine de sağlıklı bir sürece ima atmak ve hastalığı daha net bir şekilde tespit edebilmek adına doktor yardımı almanız gerekiyor.
  • Söz konusu ağrı hastalığının tedavi edilmesinde genellikle ilaç tedavisine başvuruluyor ve dilerseniz tedavi yöntemlerine de hep birlikte göz atalım.

İlaç Tedavisi

Enfeksiyona bağlı bir sorundan bahsediliyorsa eğer bebekler için uygulanacak en doğru tedavi yöntemi kesinlikle ilaç tedavisi olacaktır. Doktorunun yazacağı reçeteyi doğru ve düzenli bir şekilde uygulamanız gerekiyor ve zaten ilaçlar bittiğinde kulak ağrısı problemi de ortadan kalkmış olacaktır.

Reçeteleri incelediğimizde genellikle antibiyotik ağırlıklı bir ilaç tedavisinin olduğunu görebiliyoruz. Tedaviye rağmen hastalık herhangi bir şekilde geçmemişse ya da gelişme kaydetmişse şikayetlerinizi doktorunuza iletmeni gerekecektir. İlaçlarda doz artırımı yapılabilir ya da farklı bir tedavi yöntemine de başvurulabilir. İncelemeler neticesinde bunun kararını doktorunu verecek ve tedavinin neden başarısız olduğunu da daha detaylı bir şekilde aktaracaktır.

Bir cevap yazın