Buşon-Kulak Kiri Oluşumu ve Tedavisi

Kulak, üç kısımdan oluşuyor ve baktığımızda orta, dış ve iç kulak şeklinde adlandırıldığını da görebiliyoruz. Dış kulak tarafından salgılanan bir salgı var ve aslında kulak kiri olarak nitelendirdiğimiz şey de tam olarak budur. Tıp dilinde buşon olarak da adlandırılan bu salgı, kronik hale geldiği takdirde ciddi bir rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Tedavisi mümkün ve yazımızda buşon kulak kiri oluşumu ve tedavisi hakkında detaylara yer vereceğiz.

Buşon, insan vücudu için önem taşıyor ve dışarıdan gelen zararlı organizmaları engellemek de onun en önemli görevlerinden bir tanesidir. Koku yayan ve sarıya yakın bir renge sahip olan kulak kiri, aşırı salgılanması durumunda elbette rahatsız edici olabilir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Kulak Kiri ve Şikayetler

  • Kulak kirinin anormal bir şekilde salgılanması öncelikli olarak kötü ve keskin bir kokuya neden olacaktır. Bu koku hem hastayı hem de yakın çevresini bir hayli rahatsız ediyor. Hastalık tedavi edilmediği takdirde ne yazık ki bu kokudan kurtulmanız da mümkün değildir.
  • Bir diğer şikayet durumu ise tıkanıklık hissidir. Kulak yeteri kadar temizlenmediği takdirde kir tabakası birikecek ve her geçen gün biraz daha büyüyecektir. Bu durum tıkanıklık hissini de beraberinde getiriyor ve genel sağlık durumunuza da doğrudan etki ediyor.
  • İşitme sorunu da şikayetlerden biri ve en sıkıntılı durum olduğunu da söyleyebiliriz. Kulak temizlenmediği takdirde bu sorun devam edecek ve uyaranlara rağmen işitme konusunda sıkıntı yaşayacaksınız. Kulak kiri kısa bir süre içerisinde iç kulağa baskı yapıyor ve bu da birtakım sorunları beraberinde getiriyor.
  • Kaşıntı sorunundan da bahsetmek gerekiyor ve hastaların en çok şikayet ettiği problemler arasında yer alıyor. Kulak kirinin kulağa baskı yapması ile birlikte bu sorun da her geçen gün daha şiddetli ve sancılı bir hal alıyor diyebiliriz.

Kulak Kiri Neden Birikiyor?

  • Kulak temizliği esnasında kulak çubuğunu iç kısımlara doğru iterseniz eğer var olan kiri içeriye doğru tıkılacak ve burada yer edinecektir. Bunu sık sık yaptığınızda hatalı kulak temizliği nedeniyle iç kısmı doldurmuş olacaksınız. Ne yazık ki birçok kişi kulak bakımında büyük hatalar yapıyor ve bu da kulak kirinin birikmesine neden oluyor.
  •  Çalıştığınız ya da gün içerisinde vakit geçirdiğiniz ortam kirli ve tozlu ise kulak kiri birikmesi de gayet normal bir durumdur. Düzenli olarak duş almalı ve kulak temizliğini de yapmalısınız.

Tedavisi Var mı?

  • Tıp dünyası bu konuda elbette çaresiz değil ve kayıtsız kalmadıklarını da hem ilaç tedavisi hem de lavaj yöntemi sayesinde daha net bir şekilde görebiliyoruz. İlaç tedavisi oldukça başarılı bir yöntem ve aynı şekilde kulağın lavaj uygulaması ile temizlenmesi de en doğru yöntemlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın