Buşon Nedir?

Halk arasında kulak kiri olarak bilinen Buşon , görsel olarak hoş bir görüntü sunmayabilir ancak insan sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Kulak, dış kulağa doğru bir sıvı salgılar ve bu sıvını asıl amacı da kulağa girebilecek zararlı organizmaları önlemektir. Bunu başarılı bir şekilde yerine getirdiği takdirde kulak kirinin insan vücuduna herhangi bir şekilde zararı olamayacaktır ancak anormal bir salgı durumu söz konusu ise işitme sorunları karşımıza çıkabiliyor.

Kulak kiri, kulak organının savunma mekanizmalarından bir tanesidir ve salgılanması da gayet normal bir durumdur. Kulak bakımınızı yaparken temizleyeceğiniz bu kir, bir süre sonra tekrar salgılanacak ve kulak içerisinde birikmeye başlayacaktır.

Kulak Kiri Ne Tür Bir Yapıya Sahiptir?

Sarı renge yakın ve kimi zaman katı kimi zaman ise yumuşak bir dokuya sahiptir. Uzun süre temizlenmeyen kulak, katı bir kulak kiri ile tepki verebiliyor ve bu da kulak içerisinde yer edinerek işitme sorunlarına sebebiyet veriyor. Kir olarak tabir ettiğimiz oluşunun bile bir görevi var ve bu da insan vücudunun ne kadar ilginç bir yapı olduğunu gözler önüne seriyor.

Kir tabakasının düzenli olarak temizlenmesinde fayda vardır ve bu işlemi de genellikle banyo sonrası süreçte yerine getirmeniz tavsiye edilir. Bunun nedenini ise bir alt başlıkta açıklayacağız ve merak ettiğiniz sorulara da yanıt vereceğiz.

Kulak temizliği Neden Banyo Sonrası Yapılmalıdır?

Kulak bakımı için birçoklarınız özel üretim kulak çubuklarını tercih ediyor ve bunun da doğru bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Banyo sonrası dönemde yapılacak kulak temizliği çok daha kolay olacaktır çünkü kir tabakası, su ile temas ettiğinde daha yumuşak bir yapıya sahip oluyor ve temizlenmesi de daha kolay bir hal alıyor.

Katı kir tabakasını çıkartmak için kulak çubuğunu iç kısma kadar ulaştırmak zorunda kalıyorsunuz ve bu da bazı durumlarda kulak zarına zarar verebiliyor. Yumuşak tabakaya müdahale etmek her zaman için daha kolaydır, bu yüzden banyo sonrası temizlik daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır.

Kulak Kiri İnsan Vücudu için Faydalı mı?

Kesinlikle faydalı ve az önce de dile getirdiğimiz gibi insan vücudundaki her yapının ve oluşumun bir görevi mutlaka vardır. Kulak kiri, kulak organı tarafından salgılanır ve dışarıdan gelebilecek olan zararlı içeriklerin engellenmesinde önemli bir role sahiptir. Görevini yerine getiremediği takdirde kulak içi enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sorunlar da karşımıza çıkabiliyor.

Sarı ve çoğu zaman akışkan bir yapıya sahip olan kulak kiri, her insanda farklı oranda salgılanıyor. Bazı insanlarda daha yoğun bir kir tabakası karşımıza çıkarken bazı insanlarda ise bu oran oldukça düşük ve hatta yok denecek kadar azdır.

Bir cevap yazın