Çocuklarda Kulak Ağrısına Sebep Olan Sorunlar

Kulak ağrısı, çocuk yaştaki hastalarda daha ileri seviyelere ulaşabiliyor ve rahatsız edici boyutları ile birlikte uykuları kaçırabiliyor. Erken teşhis ile birlikte tedavi mümkün ve çocuklarınızı kısa süre içerisinde gündelik hayatlarınıza döndürebilirsiniz. Birtakım belirtiler mevcut ve bununla birlikte hastalığa sebep olan sorunları da detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve gerçek nedenlere de hep birlikte göz atalım. İşte çocuklarda kulak ağrısına sebep olan sorunlar ;

Süt Dişi Çıkarma

Diş ağrısının kulak bölgesine ulaşması mümkün ve bu da şiddetli ağrıyı beraberinde getiriyor. Süt dişi çıkarma döneminde bu ağrılar çok daha şiddetli bir boyuta ulaşıyor ve bebekleriniz sürekli olarak kulağını çekiştiriyor. Bu tür bir görüntü ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde hiç tereddüt etmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Kulak Kiri

Kulak bakımı doğru bir biçimde yapılmadığı takdirde şiddetli kulak ağrısı ile karşı karşıya gelmek kaçınılmazdır. Farklı yazılarımızda bahsettiğimiz gibi ebeveynlerin bu konuda çok daha büyük bir hassasiyete sahip olmaları gerekiyor. Kulak çubuğu yardımı ile birlikte sizler de kulak temizliğini düzenli olarak yerine getirebilir ve kulak kiri oluşumunu da önleyebilirsiniz. Bu detay sayesinde kulak ağrısı riski de ortadan kalkacaktır.

Kulağa Kaçan Nesneler

Çocuklar oldukça meraklı varlıklardır ve henüz bilinçli bir birey olmadıkları için birçok farklı nesneyi ağzına, kulağına ya da burnuna sokabiliyor. Kulağa kaçan yabancı cisimler de kulak ağrısının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu cisimleri kendi başınıza çıkarmaya çalışmak yerine uzman bir hekimden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Eski usuller faydalı olabilir ve bunlardan bir tanesi de zeytinyağı yardımı ile yabancı cisim çıkarmak olacaktır ancak önceliğimiz kesinlikle tıbbi müdahale olmalı ve işi uzmanlara bırakmalıyız.

Orta Kulak İltihabı

Çocuk yaşlarda rastlanabilecek hastalıklardan bir tanesi de orta kulak iltihabı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun, bebeklerde daha sık gözlemleniyor ve şiddetli kulak ağrılarının da en önemli nedenlerinden bir tanesi olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu tür bir sorunda yapabileceğiniz tek şey tıbbi destek almak ve doktorunuza başvurmak olacaktır. Biriken sıvı ile birlikte ağrı şiddeti de artıyor ve ora kulak iltihabı gerçek bir kabusa dönüşebiliyor.

Bir cevap yazın