Dış Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bakteriyel bir hastalık olan dış kulak iltihabı tedavisi sürecinde öncelikli olarak ilaç tedavisi karşımıza çıkıyor. Güçlü antibiyotikler ile birlikte bakterilerin ve enfeksiyonun vücuttan atılması mümkün hale geliyor. Reçetelerinizde bir de ağrı kesici yer alacaktır ve hastalığın komplikasyonları neticesinde ortaya çıkan şiddetli ağrı durumu da yine bu ilaçlar ile birlikte kontrol altına alınabiliyor.

Kulak temizliğinin doğru ev düzenli bir şekilde yapılmamasının yanı sıra havuz ve deniz gibi toplu kullanım alanlarının sıkça tercih edilmesi de dış kulak iltihabını ortaya çıkartan ve tetikleyen nedenlerden bir tanesidir. Kirli suyun kulak ile teması en riskli durumlardan biri ve kulaklarınızın bakımını sık sık yapmanız sağlığınız adına önem arz etmektedir.

  • İlaç tedavisi devam ederken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var ve bu detayları da sizinle paylaşmak istiyoruz. Tedavi boyunca kulak bölgesini özellikle kuru tutmaya çalışın. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kirli su ile temas durumunda hastalık tekrar edecek ve bir kez daha gün yüzüne çıkacaktır. Güçlü antibiyotiklerin bazı yan etkileri olabilir ancak bunlar tedavi öncesi hesaplanan sonuçlar olduğu için yaşam kalitenizi de büyük ölçüde etkilemeyecek ve sizlere de zarar vermeyecektir.
  • Duş alırken de dikkatli olmanız gerekiyor ve kulak içerisine su kaçmaması adına kulak pamuğundan faydalanabilirsiniz. Kulak pamuğunu duş sonrası çıkartmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu ürünlerin uzun süreli kullanımı da ne yazık ki zararlıdır.
  • Kulak tıpası gibi ürünler tavsiye edilmiyor ve kulak iç bölgesine de zarar verdiği ifade ediliyor.
  • Reçetelerinizde yer alan damlaları düzenli ve doğru bir biçimde kullanmalısınız. İlaç tedavisi bittikten sonra kendi belirlediğiniz ilaçları kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Doktorunuzu ziyaret ederek ilaçlarınızın bittiğini belirtmeniz yeterli olacaktır. Eğer ihtiyaç duyulursa yeni bir reçeteye geçilecektir.
  • Tedavi süresince kaşıntı ve ağrı sorunları yaşayabilirsiniz ancak kulaklarınızı sık sık kaşımanız ya da bu eylemi sert bir biçimde gerçekleştirmeniz de tedavi sürecini olumsuz etkiliyor. Mümkün olduğunca el ve kulak temasını da önlemeye çalışın.

Dış kulak iltihabında öncelikli tedavi yöntemi her zaman için ilaç tedavisidir. Doğal tevdi yöntemleri ya da istirahat etmek gibi alternatifler ne yazık ki fayda sağlamıyor. Tıbbi destek almak her zaman için doğru olandır ve güçlü ilaç desteği ile birlikte sizler de kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulacaksınız.

İlaç tedavisi tamamlandıktan sonra doktor kontrolü için randevularınızı alın ve bu sayede tam iyileşmenin geçekleşip gerçekleşmediği de kontrol edilecektir. Az önce de söylediğimiz gibi eğer ihtiyaç duyulursa yeni bir reçete ile de tedavi devam edebilir ya da ilaçların dozu arttırılarak yeni bir tedavi süreci başlatılabilir.

Bir cevap yazın