Dış Kulak İltihabı Nedir?

Psödomanas Aeruginosa ve aynı familyada yer alan bakterilerin sebebiyet verdiği dış kulak iltihabı, şiddetli ağrı ve sancı ile birlikte kendini belli ediyor. Yetişkinlerde çok daha sık gözlemlenen bu hastalık, kalabalık insan topluluklarının kullandığı havuz ve benzeri alanların tercih edilmesi ile birlikte ortaya çıkıyor ve bahsi geçen bakterinin en çok yer aldığı alanlar da kesinlikle havuzlardır.

Kulak bakımının doğru bir biçimde yapılmaması da bu hastalığı tetikliyor ve yetişkinlerin bu konuda bilinçli davranmaları gerekiyor. Hastalığın en önemli belirtisi ağrı durumudur ve bu ağrının sıranda bir ağrı olmadığı, çok daha şiddetli olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Dış kulak iltihabı tedavi edilebilir ve diğer yazılarımızda tedavi türlerine de detayı bir şekilde göz atacağız.

Akıntı ve İşitme Problemleri

Bakteriyel bir sorun olan ve rahatsız edici bir seviyeye ulaşan hastalığın bir diğer belirtisi ise kronik hale gelen kulak akıntısıdır. Kulak içerisinde var olan iltihaplanma, bir süre sonra akıntıya dönüşüyor ve sağlık açısından olduğu gibi görsel açıdan da rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor.

Akıntı ile birlikte işitmede yaşanan problemler de yine bu hastalığın belirtisi olarak gösterilebilir. Kulak bakımı önemlidir ve bu konuda göstereceğiniz hassasiyet, sizleri bu tür hastalıklardan bir nebze de olsa koruyacaktır. Özellikle havuz ve deniz gibi alanlara girip çıktıktan sonra kulak bölgesini profesyonel bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Bakteri yerleşimi ile birlikte hastalık her geçen gün biraz daha ilerleyecek ve belirtilerini de çok daha güçlü bir şekilde ortaya çıkartacaktır.

Kirli Sular ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakterilerin kulak içerisinde yer edinmesi ile birlikte gün yüzüne çıkan hastalık, kirli su teması ile birlikte çok daha kolay bir şekilde bulaşıyor. Havuz ve deniz gibi ortamlar tehlike saçıyor ve kalabalık insan topluluklarının kullandığı bu alanlara girerken ve çıkarken kulak bakımına özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Dış kulak iltihabı, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren ve hastayı rahatsız eden sorunlardan bir tanesidir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu hastalığın tedavisi mümkün ve erken teşhis ile birlikte sorun ortadan kaldırılacaktır.

İlaç Tedavisi

İltihaplanmayı ortadan kaldırmak adına antibiyotik tedavisine başvuruluyor ve var olan ağrı şiddetini azaltmak için de güçlü ağrı kesicilere ihtiyaç vardır. Dış kulak iltihabı, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da gözlemlenebiliyor ve çocuklar bu hastalığı daha şiddetli geçiriyor.

İlaç tedavisi, en başarılı tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve tam iyileşme sağlanana kadar bu tedaviye devam edilmelidir. Doktorunuz incelemelerini yaptıktan sonra uygun ilaçları reçete halinde sunacak ve kullanımlar konusunda da detaylı bilgi verecektir. Sorularınızı ve şikayetlerinizi de doktorunuz ile paylaşmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hastalığın teşhisine de yardımcı olmuş olacak ve süreci kolaylaştıracaksınız.

Bir cevap yazın