Dış Kulak İltihabı Risk Faktörleri

Kulak bölgesinin kirli su ile teması ya da havuz gibi kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak, dış kula iltihabı riskini de arttırıyor. Bu riski en aza indirgemek adına kulak bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Çocuklar kadar yetişkinler de risk altında ve kadın erkek oranlaması yaptığımızda bu hastalığın her iki cinste de aynı oranda gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Psödomanas aeruginosa bakterisinin ve türevlerinin sebebiyet verdiği hastalık elbette tedavi edilebiliyor ancak ilerleyen dönemlerde yani hastalığın ilerleyen evrelerinde ne yazık ki daha zor bir süreç karşınıza çıkacaktır. Erken teşhis her zaman için hayat kurtarıyor ve bu hastalıkta da aynı durumdan bahsetmek mümkündür.

Risk faktörlerine de değineceğiz ve az sonra bahsedeceğimiz hastalıklara sahip iseniz dış kulak iltihabına yatkınlığınızın da çok daha yüksek olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bazı hastalıklar bir diğerini tetikleyebiliyor ve bağışıklık sistemine verdiği zarar ile birlikte genel sağlık durumunu da kısa süre içerisinde etkisi altına alıyor.

Dış kulak iltihabı tahmin ettiğinizden çok daha ciddi ve sıkıntılı bir sorundur. Müdahale edilmediği takdirde farklı hastalıklara da yol açabilir ve bağışıklık sistemini de büyük ölçüde zayıflatacaktır. Dilerseniz hangi hastaların daha dikkatli davranmaları gerektiğine de yine hep birlikte göz atalım.

  • Kronik şeker hastası iseniz eğer havuz ve deniz gibi yerlere girerken daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Kulak bölgesini kapatacak yardımcı ürünlerden faydalanabilir ve çıktıktan sonra da kulaklarınızın bakımını yapabilirsiniz. Kronik şeker hastalı, dış kulak iltihabı ile çok daha sık karşı karşıya geliyor ve risk grubunda yer alıyorlar.
  • Organ nakli geçirmişseniz eğer sizler de risk altındasınız. Kulak bakımı konusunda çok daha hassas davranmanız gerekiyor ve bununla birlikte kulaklarınızı düzenli olarak yıkatmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde bu riski arttırmış olacak ve hastalık ile daha sık karşı karşıya geleceksiniz.
  • Beslenme bozukluğu hastalığına sahip olan kimseler de dış kulak iltihabı ile daha sık karşılaşıyor. Aynı şekilde bu gruba aids hastalarını da dahil etmek gerekiyor. Eğer bu hastalıklardan birine sahip iseniz kulaklarınızın su ile temasında çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Psödomanas aeruginosa bakterisinin kulak ile teması halinde hastalık kısa süre içerisinde gün yüzüne çıkacak ve rahatsız edici bir seviyeye ulaşacaktır.

Risk grupları yukarıdaki gibidir ancak bu hastalıklara sahip olmasanız bile hassasiyet göstermeniz ve daha dikkatli davranmanızı öneriyoruz. Kulak, insan vücudu için önemli bir organ ve diğer organlarımız gibi bir göreve sahiptir.

Dış kulak iltihabı ile birlikte yavaş yavaş işlevini yitirecek ve daha da kötüsü işitme sorunlarını gün yüzüne çıkartacaktır. Kulak temizliğini düzenli ve profesyonel bir şekilde yaptırarak sizler de riski azaltabilir ve hastalıktan korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın