Dış Kulak İltihabı ve Kulak Pamuğu İlişkisi

Dış kulak ve dış kulak yolunda kir birikmesi ve bu kirin atılamaması durumu da dış kulak iltihabı durumunu tetikleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kulak pamuğu gibi ürünlerin faydalı olduğu ifade edilir ancak uzun süreli kullanımda ne yazık ki vücudunuza zarar veriyor ve daha da önemlisi dış kulak iltihabını büyük ölçüde tetikliyor.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi biriken kirin aynı zamanda dışarıya atılması gerekir, aksi takdirde kulak bölgesine zarar verecek ve enfeksiyon riskini de beraberinde getirecektir. Dış kulak iltihabı, tedavi edilmediği takdirde birçok sorunu da beraberinde getiriyor ve işitme kaybı da en ciddi problemlerden bir tanesidir.

Kulak Pamuğu Kullanımı

Kulak pamuğu, kulaklarınızı dış etkenlerden korumak ve kulak bakımını yapmak adına önemli bir yardımcı ürün olarak lanse ediliyor ancak uzun süreli kullanım da ne yazık ki vücudun dengesini bozuyor. Kulak kirinin dışarıya atılmasını engelleyen bu yardımcı ürünler, kir birikimini de tetikliyor ve bu durum bir süre sonra dış kulak iltihabına sebebiyet veriyor.

Bu yardımcı ürün ile birlikte kulaklarınızı temizlerken kullandığınız birçok cisim de hastalığı tetikleyecektir. Kulak çubuğu dışında farklı bir ürün tercih etmemenizi öneriyoruz, aksi takdirde sizler de hastalık riskini arttırmış olacaksınız.

Anahtarlık ya da Benzeri Cisimler ile Kulak Karıştırmak

Ne yazık ki birçoklarınızın yaptığı büyük bir hata… Anahtarlık ve benzeri cisimler ile kulağınızı sert bir şekilde karıştırmak, dış kulak iltihabı riskini arttırdığı gibi aynı zamanda kulak zarı delinmesini de beraberinde getiriyor. Kulak zarı delindiği takdirde işitme kaybı ile karşı karşıya geleceksiniz ve en ciddi sorunlardan bir tanesi de ne yazık ki budur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kulak bakımını yaparken kulak çubuğu dışında farklı bir ürün kullanmamanız gerekiyor. Hem kulak yapınıza zarar verecek hem de kulak bakımını hatalı bir biçimde yerine getirmiş olacaksınız. bu konuda göstereceğiniz hassasiyet önemli ve dikkat ettiğiniz sürece kulak hastalıklarından da korunmuş olacaksınız.

Özellikle yetişkinlerin, çocuklar konusunda da dikkatli olmaları gerekiyor. Küçük yaştaki afacanlar ne yazık ki kendilerini koruyabilecek akla ya da sorumluluğa sahip olmuyor. Farklı cisimler ile birlikte kulaklarını keşfetmek için harekete geçtikleri anda tehlike başlıyor. Onları korumak elbette sizin göreviniz ve kulak bakımı konusunda da doğru bir eğitim vermeniz gerekiyor.

Dış kulak iltihabı tehlikeli bir hastalık ve kısa süre içerisinde vücudun dengesini bozacağını da unutmamalısınız. Göstereceğiniz hassasiyet, sağlık durumunuzu da olumlu etkileyecek ve diğer sorunlardan da uzak kalmanıza yardımcı olacaktır. Kulak, insan vücudundaki diğer organlar gibi elbette büyük bir öneme ve göreve sahiptir. İşlevini ta manasıyla yerine getirebilmesi için sizler de dikkatli olmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın