Dış Kulak İltihabının Belirtileri

Bakteri kaynaklı bir hastalık türü olan dış kulak iltihabı, yetişkinlerde ve çocuklarda aynı oranda gözlemleniyor ve bu durum cinsiyet değerlendirmesi yapıldığında da eşit bir orana sahiptir. Kulağın doğru bir şekilde temizlenmemesi ve aynı şekilde bakımının yapılmaması da bu hastalığa sebebiyet veriyor. Yine aynı şekilde kulak bakımında kullandığınız cisimler de hastalığı tetikleyen unsurlardan bir tanesidir.

Kirli su ile temas ya da deniz ve havuz gibi alanlarda uzun süre vakit geçirmek de bu hastalığı gün yüne çıkartacaktır. Dış kulak iltihabı, belirtileri ile birlikte kendini kısa süre içerisinde ortaya koyan şiddetli ve rahatsız edici bir hastalıktır. Şimdi dilerseniz asıl konumuza dönelim ve dış kulak iltihabının belirtileri konusuna hep birlikte göz atalım.

  • Dış kulak iltihabının hasta tarafından hissedilen en önemli belirtisi kesinlikle kaşıntı problemidir. Enfeksiyon durumu ile birlikte şiddetli ve rahatsız edici bir kaşıntı ortaya çıkacak ve bu durum yaşam kalitesini de düşürecektir. Kaşıntı ile birlikte kulak kızarması ve yara sorunu da rahatsız edici bir hal alıyor.
  • Hastalığın bir diğer belirtisi ise şiddetli ağrılardır. Zonklama diye de tabir ettiğimiz şiddetli ağrılar, bazı dönemlerde uykunuzu kaçırabilir ve bu durum yaşam kalitenizi de düşürecektir. Uyku problemi baş gösterebilir ve bu durum iş hayatınızı da olumsuz etkileyecektir.
  • Tıkanma sorunu da hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Tıkanma bazı durulmada daha şiddetli bir hal alıyor ve hatta işitme problemlerini de gün yüzüne çıkartıyor.
  • Hastalığın bir diğer belirtisi ise akıntı durumudur ve hem rahatsız edici hem de keskin bir koku ile birlikte baş gösteriyor. Bu durum sizleri olduğu gibi yakın çevrenizi de büyük ölçüde rahatsız edecektir. Görsel olarak da sıkıntılı bir durum ve kulak çevresinde oluşan kabuklanma durumu da can sıkabiliyor.
  • Akıntı, sarı ve yeşile yakın bir renk olarak karşımıza çıkıyor ve iltihaplı bir problemin olduğunu tespit etmek de çok zor olmayacaktır.
  • Kulak derisi genellikle kızarık ve pullu bir yapıya sahip olur ve kaşıntının artması ile birlikte bu sorunların daha rahatsız edici bir seviyeye ulaştığını da hatırlatmak gerekiyor.

Bahsi geçen belirtiler ile karşı karşıya gelen hastalar, vakit kaybetmeden tıbbi destek almak durumundadır. Hastalığın kendiliğinden ya da istirahat ederek geçmesi gibi bir ihtimal ne yazık ki bulunmuyor. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önem taşıyor ve ne kadar aceleci olursanız elde edeceğiniz fayda da bir o kadar fazla olacaktır. İlaç tedavisi en çok tercih edilen tedavi türlerinden biri ve muhtemelen doktorunuz da bu yöntemi tercih edecek ve reçeteyi sizinle paylaşacaktır.

Bir cevap yazın