Dış Kulak İltihabının Nedenleri

Dış kulak yolunu incelediğimizde nemli ve sıcak bir yapı ile karşı karşıya geliyoruz. Bakteriler için muazzam bir yaşam alanı ve bu alanda üretmek ya da yer edinmek onlar için fazlasıyla kolaydır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde bu hastalığın görülme riski çok daha fazladır. Bakteriyel bir hastalık olan dış kulak iltihabı, tedavi edilmediği takdirde farklı sağlık sorunlarını da ortaya çıkartacaktır.

Bu yazımızda dış kulak iltihabının nedenleri konusuna göz atacağız ve merak edilen sorulara da yanıt vermeye çalışacağız.

  • Kirli suda yüzmek ya da kulağın kirli su ile temas etmesi, hastalığın en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Havuz ve deniz gibi yerlere girdiğiniz takdirde bu riski güçlendirmiş oluyorsunuz. Kulaklarınızı koruyacak bir yardımcı ürüne her zaman için ihtiyacınız vardır ve bu sayede riski azaltmak da mümkün hale geliyor. Kulaklarınızı kirli ya da bakteri içeren su ile yıkamanız da yine bu hastalığı tetikleyecek ve gün yüzüne çıkartacaktır.
  • Kulağı çok sık kaşımak ya da farklı cisimler ile sık sık karıştırmak da yine bu hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Anahtarlık, kürdan ve benzeri ürünlerin bakteri barındırdığını unutmamanız gerekiyor ve bu ürünleri kullanarak kulağınızı karıştırdığınız takdirde bakterilerin yerleşimini de kolaylaştırmış olacaksınız. Kulak temizliğinde kulak çubuğu dışında farklı ürünler kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
  • Alerjik reaksiyonlar da dış kulak iltihabını tetikleyen unsurlardan bir tanesidir ve hastalar arasında yapılan bir araştırma, alerjik reaksiyonların büyük bir etken olduğunu gözler önüne seriyor.
  • Kulağın yıkanması da hastalığa neden olabilir ve bunu profesyonel bir şekilde yapmadığını takdirde zararlı bir uygulama olacağını unutmamak gerekiyor.

Dış kulak iltihabını tetikleyen faktörlerden uzak durduğunuz takdirde sizler de daha sağlıklı bir organa sahip olacaksınız. Bununla birlikte kulaklarınızın temizliğini profesyonel yardım alarak yapmanız da daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır. Kontroller neticesinde var olan sorunları tespit etmek de mümkün olacaktır ve düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Kulak bakımı, iltihap gibi risklerin azaltılması adına büyük bir öneme sahiptir.

Bir cevap yazın