Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu ve Mevsim Etkisi

Dış kulak yolu enfeksiyonu, yaz aylarında çok daha rahatsız edici bir hal alıyor ve uzmanlar da uyarılarını bu dönemde çok daha sık yapıyor diyebiliriz. Havuz ve deniz sezonunun açılması ise en önemli etkenlerden bir tanesidir ve yüksek nem oranı da yine bu sorunu ortaya çıkartan etkenlerden biri olarak biliniyor.

Yetişkinlerde ve bebeklerde gözlemlenebilen bu sorun, erken teşhis ile birlikte kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor. Ebeveynlerin de bu konuda fazlasıyla dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Dış kulağın iç bölümünün nemli kalması ve doğru bir biçimde kurutulmaması da hastalığın nedenlerinden bir tanesi ve bu konuda da gerekli hassasiyet göstermek durumundasınız.

Yaz Aylarında Tehlike Çok Daha Büyük!

Kulak kepçesi ve kulak zarı arasındaki mesafeyi ifade etmek adına dış kulak yolu tabirini kullanmaktayız. Bu bölümde meydana gelen sorunları ise dış kulak yolu enfeksiyonu olarak nitelendiriyoruz. Burada meydana gelen sorunların temelinde ise mantara bağlı enfeksiyonlar yer alıyor. Dış kulak yolu enfeksiyonu, tedavi edilmediği takdirde işitme sorununa varan riskli durumları da beraberinde getirebilir ve oldukça riskli bir hastalıktır.

Deniz ve havuz gibi alanların yaz aylarında çok daha sık kullanılması ve kulak bakımının doğru bir biçimde yapılmaması da hastalığı tetikleyen faktörlerdir ve yaz aylarında çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Aksi takdirde sizler de bu ciddi problem ile karşı karşıya gelebilecek ve şikayetleriniz de artacaktır.

Kaşıntı, Ağrı ve Pullanma…

Dış kulak yolu enfeksiyonunun en önemli belirtilerinden bir tanesi, iç kulak yolunda meydana gelen tatlı kaşıntı durumudur. Müdahale edilmediği takdirde kaşıntı sorunu her geçen gün biraz daha artacak ve pullu yapı gün yüzüne çıkacaktır.

Otoskop ile yapılacak muayene neticesinde hastalığı teşhis etmek mümkündür ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi de uzun sürmeyecektir.

Nemli Yapı Kulaklarınıza Zarar Veriyor

Havuz ve deniz gibi alanlardan çıktıktan sonra ve aynı şekilde duştan çıktıktan sonra da kulaklarınızı doğru bir biçimde kurulamanız gerekiyor. Nemli yapı, dış kulak enfeksiyonunu tetikleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kulağın nemli kalması ile birlikte mantarlara da güçlü bir yaşam alanı sunmuş oluyorsunuz.

Kulak bakımını yaparken bir başkasının havlusunu kullanmaktan kaçının. Bu tür eşyaların kişiye özel olarak seçilmesi gerekiyor, aksi takdirde enfeksiyon riskini de tetiklemiş olacaksınız göstereceğiniz hassasiyet, ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkabilecek olan birçok sorunu ortadan kaldıracak ve var olan riskleri de en aza indirgeyecektir.

Dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için kulak bakımını düzenli ve doğru bir biçimde yapmanız gerekiyor ve daha da önemlisi bu organın nemli kalmaması gerekiyor. Kurulama işlemini yaptığınız takdirde sizler de riskleri en aza indirgemiş olacaksınız.

Bir cevap yazın