Hastalar Vertigo’yu Tespit Edebilir Mi?

Her baş dönmesi sorunu vertigo hastalığına işaret değildir ancak her zaman söylediğimiz gibi tedbirli olmakta fayda var. Sık ataklar geçiriyor ve şiddetli baş dönmeleri ile karşı karşıya geliyorsanız eğer sizler de hiç tereddüt etmeden doktor yardımı almalısınız. Her hastalık gibi vertigo da birtakım belirtiler ile gün yüzüne çıkacaktır ve bu belirtilerden yola çıkarak sizler de hastalık hakkında fikir sahibi olabilir ve hatta hastalığı kısa süre içerisinde teşhis edebilirsiniz.

Yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren riskli ve tehlikeli hastalıklardan bir tanesi olduğunu da unutmamak gerekiyor ve kontrol altına alınması için tıbbi desteğe her daim ihtiyacınız olacaktır. Şimdi dilerseniz hastalığı teşhis etmenize yardımcı olacak olan belirtilere de hep birlikte göz atalım ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

  • Şiddetli baş dönmesi ile birlikte kulak bölgesinde ve çevresinde hissedilen şiddetli basınç durumu da vertigo hastalığını gün yüzüne çıkartan sorunlardan bir tanesidir. Kulaktaki basınç her geçen gün daha şiddetli ve rahatsız edici bir hal alıyor ve bir süre sonra işitme sorunları ile de karşı karşıya geliyorsunuz.
  • Kulakta meydana gelen akıntı ve çınlama durumu da yine vertigo şüphesi uyandıran belirtilerden bir tanesidir. Bu sorunu kulağınıza darbe aldığınızda da yaşayabilirsiniz ve bu yüzden her belirtiye vertigo teşhisi koymak elbette ütopik bir yaklaşım olacaktır ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi tedbirli olmanız her daim lehinize bir durumdur.

Kısa süreli de olsa işitme sorunları ile karşı karşıya gelebilirsiniz ve hastalığı rahatsız edici boyuta taşıyan en sıkıntılı durumlardan bir tanesi de ne yazık ki budur. İşitme sorunları, tedavi edilmediği ya da kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi riskler ve problemler doğurabilir.

  • Mide bulantısı ve kusma da hastaların en çok şikayet ettiği konulardan bazılarıdır. Yukarıda bahsi geçen şikayetlerin tamamı ile karşılaşmış iseniz ya da büyük bir kısmı ile karşı karşıya kaldığınızda sizler de doktor yardımı için daha fazla vakit kaybetmemelisiniz. Erken teşhis her zaman için hayat kurtarıcı oluyor ve vertigo tedavisinde de bu durum geçerlidir.
  • Vertigo hastaları, gün içerisinde geçirdikleri ataklardan şikayetçi ve bu ataklar gündelik hayatı büyük ölçüde sekteye uğratıyor. Birçok farklı yazıda bahsettiğimiz gibi bu hastalık sıradan bir baş dönmesi olarak karşımıza çıkmıyor. Ağrılı ve kulakta hissedilen basınç ile birlikte gözleriniz dönüyor ve etrafınıza bakmaktan korkar hale geliyorsunuz. Siz sabit kalsanız bile etrafınızdaki nesneler hızlı bir şeklide dönüyor ve bu durum mide bulantısı ve kusma sorununu da beraberinde getirecektir. Hastalığı kabullenemeyen birçok insanın psikolojik olarak da bunalıma girdiğini ve sorun yaşadığını hatırlatmak gerekiyor.

Bir cevap yazın