Kabakulak Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Kabakulak virüsü ile birlikte ortaya çıkan ve kendini kısa süre içerisinde belli eden bulaşıcı bir hastalıktan bahsediyoruz. Yüksek ateş ile birlikte şiddetli baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve iştah kaybı ile birlikte hastalığı tespit etmek az d olsa mümkündür. Tıbbi tetkikler neticesinde hastalığın teşhisi daha kolay bir hal alıyor ve tedavi süreci başlatılıyor.

Çene kemiğinin tek tarafında ya da iki tarafında meydana gelen şişlikler de yine bu hastalığın teşhis edilmesinde yardımcı olacaktır. Elle kontrol edilecek olan bölge, şişlik sorunu ile birlikte hastalığı gün yüzüne çıkartıyor.

Kabakulak hastalığı, hava yolu ile bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktır ve hasta kişinin toplumdan bir süre uzak tutulması gerekir. Tedavi süresi boyunca kendine ait özel bir od olması çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Hava yolu ile bulaşan hastalık aynı zamanda hasta kişinin tükürüğü ile temas edilmesi halinde de bulaşabiliyor.

Tükürük bezlerinin şiştiği ve şişmeye başladığı dönem, hastalığın en tehlikeli olduğu ve kolay bulaştığı dönem olarak karşımıza çıkıyor ve özellikle bu dönemde daha dikkatli olmakta fayda var diye düşünüyoruz. Ebeveynlerin, çocukları üzerinde çok daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz ve herhangi bir belirti durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekiyor. Aksi takdirde hastalık her geçen gün biraz daha şiddetli bir hal alacak ve bağışıklık sistemini zayıflatacaktır.

Kabakulak Aşısı Hakkında

Kabakulak aşısı, hastalıktan korunmak adına alınacak en etkili önlemlerden bir tanesidir. Uzmanlar bu aşının kesinlikle faydalı olduğunu ve mutlaka vurulması gerektiğini dile getiriyor. Aşı, ilk doz ile birlikte %78 oranında güçlü bir koruma sunuyor. İkinci doz ile birlikte bu oran %88’lere çıkıyor ve oldukça yüksek bir koruma değeri olduğunu da görebiliyoruz. Ebeveynlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor, aksi takdirde hastalık ile karşı karşıya gelme riski her geçen gün biraz daha artacaktır.

Hastalığa yakalandıktan sonra bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde zayıflıyor ve vücut farklı hastalıklara da açık hale geliyor. Vücudun savunma mekanizması zayıfladığı için kendinizi her geçen gün biraz daha güçsüz ve yorgun hissediyorsunuz.

Bu dönemde enerji kaybı çok daha fazladır ve iştahsızlık sorunu da ortaya çıkacaktır. Vücudu toparlamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor ancak iştahsızlık nedeniyle bunu da tam manasıyla yerine getiremiyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken hastalık türlerinden bir tanesidir ve çocukların kabusu olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Gerekli önlemleri aldığınız takdirde sizler de hastalık riskini en aza indirgeyebilir ve daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Uzmanların tavsiyesini yerine getirmek ve aşı ile birlikte gerekli önlemleri almak gerekiyor. En doğru korunma yöntemi kesinlikle bu olacak ve sizleri de koruma altına alacaktır.

Bir cevap yazın