Kabakulak Hastalığı Nedir?

Rubulavirus ya da bilinen diğer adı ile kabakulak hastalığı, çocukların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Hemen hemen her çocuğun yakalandığı bu hastalıkta ebeveynlerin büyük bir sorumluluk alması ve alınacak önlemler konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, kulak bölgesinin hemen alt kısmındaki şişlik nedeniyle bu ismi almıştır.

İlgili virüsün tükürük bezlerini ele geçirmesi neticesinde ortaya çıkan hastalık, tedavi edilmediği takdirde bağışıklık sistemini her geçen gün biraz daha zayıflatıyor ve kişinin enerjisini de düşürüyor. Bildiğiniz gibi çocukların bünyesi, yetişkinlere kıyasla çok daha zayıftır ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu hastalık ile karşı karşıya gelmeleri de normal bir durumdur.

Sonbahar kış ayları, çocuklarımızın bu hastalığa en çok yakalandığı dönemlerden bir tanesi ve özellikle bu mevsimlerde ebeveynlerin de daha dikkatli olmaları gerekiyor. Tükürük bezlerini ele geçiren virüsün vücuttan atılması çok da zor değil ve tetkikler neticesinde belirlenecek olan uygun tedavi yöntemi ile birlikte genel sağlık durumu kısa süre içerisinde normale dönecektir.

Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, doğru tedavi yöntemi ile birlikte tedavi edilebileceği gibi bu dönemde istirahat ve sağlıklı beslenmenin de tedaviye katkıda bulunacağını hatırlatmak gerekiyor. Şimdi dilerseniz hastalığın belirtilerine de hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmış olalım.

Kabakulak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş ve halsizlik, birçok farklı hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkıyor ve kabakulak hastalığını teşhis etmek adına da yine bu belirtilerden faydalanabiliyoruz. Ateşlenmeler genellikle atak şeklinde gözlemleniyor ve bağışıklık sistemi zayıf olan çocukları da yatağa hapsediyor.
  • Kulak bölgesindeki şiddetli ağrı da bu hastalığın en önemli belirtisidir. Bununla birlikte yine kulak bölgesinde hafif de olsa bir şişlik durumu ortaya çıkacaktır.
  • Çene hareketlerinde zorlanmaya başladığınızı fark edeceksiniz ve özellikle yemek yerken bunu daha güçlü bir şekilde hissediyorsunuz.
  • Ağız kuruluğu da hastalığın en ciddi belirtilerinden bir tanesi ve yukarıdaki detayları da göz önünde bulundurduğumuzda hastalığı teşhis etmek pek de zor olmayacaktır.
  • Kulakta meydana gelen tıkanıklık sorunu ile birlikte kulak çınlaması da kabakulak hastalığını tespit etmek adına değerlendirebileceğimi belirtiler arasında yer alıyor.

Kabakulak, tedavi edilebilen bir hastalık ve herhangi bir belirti durumu söz konusu olduğu takdirde hiç tereddüt etmeden tıbbi destek almanızı öneriyoruz. Erken teşhis ile birlikte hastalığın tedavisi çok daha kolay bir hal alacak ve yine hastalığın ortaya çıkardığı komplikasyonları yok etmek de mümkündür.

Çocukların korkulu rüyası olan bu hastalığın, bulaşıcı bir problem olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz ve bu dönemde hasta kendine ait özel bir odada yaşamını devam ettirmeli ve ebeveynler de bu konuda ekstra hassasiyet göstermek zorundadırlar.

Bir cevap yazın