Kabakulak ile İlgili Merak Edilenler

Vücuda yerleşen enfeksiyon ajanının 18 günlük bir kuluçka süresi bulunuyor ve bu süre tamamlandıktan kısa bir süre sonra hastalık, belirtileri ile birlikte kendini net bir şekilde ortaya koyuyor. 10 ila 14 gün gibi bir yatak istirahati, hastalığın tedavisinde önem arz ediyor ve bu dönemde ağrıları azaltmak için de ağrı kesici tedavisine başvurulabilir.

Kabakulak aşısı, hastalığın önlenmesinde oldukça kıymetli bir yere sahip ve son dönemde bunun etkisini daha net bir şekilde görebiliyoruz ve hastalık sayısındaki azalma da bunun en önemli göstergesidir. Çocuklarımızın kabusu olan bu hastalık, net belirtiler ile ortaya çıkıyor ve tespit edilmesi de çok zor değildir. İşte kabakulak hakkında merak edilenler

Kabakulak Tedavi Edilebilir mi? İstirahat Ederek Geçer mi?

  • Kabakulak, tedavi edilebilen bir hastalıktır ve istirahat de bu hastalığın tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İlaç tedavisi ve aşı tedavisine göz attığımızda, hastalığın ortadan kaldırılması adına ne kadar önemli olduklarını da görebiliyoruz. İlaç tedavisinde genellikle ağrı esiciler kullanılıyor ve hastalığın ortaya çıkardığı komplikasyonları azaltmak adına doğru ve etkili bir tedavi yöntemidir.
  • Kabakulak, istirahat ederek ve sağlıklı beslenerek de kurtulabileceğiniz bir hastalık türüdür. Bu dönemde çene hareketini kısıtlamamak adına daha yumuşak gıdalar ile beslenmek kesinlikle fayda sağlayacaktır.
  • İstirahat süresi boyunca hastanın kendine ait özel bir odası olması gerekiyor. Hijyen ve steril ortam konusunda özellikle dikkat etmenizde fayda var çünkü bulaşıcı bir hastalıktan bahsediyoruz ve bu da birtakım sıkıntılara sebebiyet verebiliyor.
  • Kabakulak, sonbahar ve kış aylarında daha yoğun bir şekilde gözlemleniyor ve ebeveynlerin özellikle bu mevsimde daha dikkatli olmalarında fayda vardır.
  • Doktorunuzun tavsiyesi dışına çıkmayın! Birçok hastanın yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de ne yazık ki budur. Reçete dışı ilaç kullanımı sizlere zarar verebilir ve hastalığın seyrini de değiştirebilir.
  • 10 ila 14 günlük tedavi süresi boyunca iyi dinlenmek ve iyi beslenmek gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar ile birlikte bu süreci daha sağlıklı ve daha hızlı bir seviyeye taşımak da mümkün hale geliyor.

Bir cevap yazın