Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir?

Virüs kaynaklı hastalıklardan bir tanesi olan kabakulak, 10 gün boyunca hastayı esir alacak olan bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Çocuklarımızın gündelik hayatını zedeleyen ve onları güçsüz hale getiren bu hastalıktan kurtulmak ise mümkün. Birçok kaynak antibiyotik tedavisinden bahsetmiş ancak yanlış bilgi olduğunu üzerine basa basa vurgulamak gerekiyor. Antibiyotik tedavisinin herhangi bir olumlu etkisi yoktur ve tam aksine hastaya yük olacak bir tedavi yöntemidir.

Hastalığın ortaya çıkartacağı komplikasyonları azaltmak ve bu konuda yardım almak adına güçlü ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Kulak ve vücut ağrısının tedavisinde ağrı kesiciler önemli araçlardır ve doktorunuz tavsiye ettiği takdirde sizler de kullanıma aralıksız devam edebilirsiniz.

Kabakulak, 10 günlük süre zarfında istirahate bağlı olarak kendiliğinden geçecek ve bağışıklık sistemi eski güçlü haline ulaşacaktır. Doktor kontrolleri önemli ve tıbbi destek alarak sizler de süreci daha sağlıklı ve verimli bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Peki kabakulak nasıl tedavi edilir ?

  • Yorgun düştüğünüzde ya da enerjinizin azaldığını hissettiğinizde mutlaka istirahat edin. Vücudu yoracak ve zayıflatacak eylemlerden özellikle uzak durmanız gerekiyor. Bu detaylar tedavi sürecinde büyük bir öneme sahip ve vücut direncinin de normale oranla çok daha güçlü bir durumda olması gerekiyor.
  • Yüksek ateş, hastalığın en sıkıcı boyutlarından bir tanesidir. Atak geçirmeye başladığınızda ya da bu durum sık tekrarlandığı takdirde hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor.
  • Sıcak kompres, en sağlıklı tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Sıvı tüketimi insan sağlığı için büyük bir önem taşıyor ancak bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalık döneminde bu detay bir adım daha öne çıkıyor. Bol sıvı tüketimi le birlikte tedaviyi daha sağlıklı hale getirebilir ve iyileşme sürecini de hızlandırabilirsiniz. Bu dönemde asitli içeceklerden özellikle uzak durmanız ve daha dikkatli davranmanız gerekiyor.
  • Çene hareketlerinin kısıtlanacağı bir dönemdesiniz ve bu konuda da hassasiyet göstermenizi tavsiye ediyoruz. Katı gıdalar tüketmek yerine çene hareketlerinizi zorlamayacak olan sıvı gıdalar ile beslenebilir ya da daha yumuşak gıdalara yer verebilirsiniz. Tedavi sürecinde en önemli detaylardan bir tanesidir ve hastayı da yormayacaktır.
  • Antibiyotik tedavisi kesinlikle etkili ve gerçekçi bir tedavi yöntemi değildir. Hatta hiçbir faydası olmayacağını da bir kez daha hatırlatmak isteriz. Tıbbi destek aldığınız takdirde ağrı kesicilere yer verilebilir ve bunun nedeni de kulak bölgesindeki ağrı sorunlarının azaltılmasını sağlamak olacaktır.

Kabakulak, 10 günlük süre ile devam edecek ve istirahate bağlı olarak hafifleyecek olan bulaşıcı bir hastalık türüdür. Sonbahar ve kış mevsimlerinde daha sık gözlemlenen bu hastalıktan korunmak sizlerin elinde ve alacağınız önlemler neticesinde riski de en aza indirgemiş olacaksınız. Bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönemlerden biri ve göstereceğiniz hassasiyet büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın