Kepçe Kulak Ameliyatı Ağrılı mı?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki kepçe kulak ameliyatı, en basit cerrahi müdahalelerden bir tanesidir ve kısa süreli operasyon sonrasında aynı gün ayağa kalkabiliyorsunuz. Refakatçi gerektirmediği gibi yatış da gerektirmiyor ancak bazı hastaların takibi zorunlu olduğu için ve genel sağlık durumuna bağlı birtakım sorunlar söz konusu olabileceği için maksimum 1 günlük yatıştan bahsedebiliriz. Bu süre zarfında da yardıma ihtiyacınız yok ve anestezinin etkisi geçtiği andan itibaren sizler de gündelik ihtiyaçlarınızı kendi başınıza karşılayabiliyorsunuz. Ağrılı bir operasyon değildir ve zaten anestezi ile birlikte operasyon esnasında herhangi ir ağrı durumu karşınıza çıkmayacaktır ancak müdahale tamamlandıktan ve anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif derecede nitelendirebileceğimiz ağrılar meydana gelebiliyor.

Ağrı Şiddeti Hakkında

Bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi bu ağrılar gündelik hayatlarınızı etkileyecek ya da sizleri sıkıntıya sokacak boyuta ulaşmıyor. Gayet hafif ağrılar meydana gelecek ve bu ağrıların tedavisinde de doktorunuzun sizlere sunduğu ağrı kesiciler fayda sağlayacaktır. Ameliyat sonrası ilaç kullanımında dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz çünkü hatalı ilaç kullanımı ciddi anlamda risk taşıyor ve ameliyatın başarı oranını da düşürebilir. Ağrı kesici kullanımı ile birlikte yaşam kaliteniz bir üst seviyeye taşınacak ve var olan ağrılardan uzak bir yaşam süreceksiniz. Bu konuda endişe etmenize gerek yok çünkü her şey doktorunuzun kontrolü altında olacaktır.

Ağrı Kesiciler ve Doktor Kontrolü

Operasyon sonrası meydana gelecek ağrıların tedavisi için doktorunuz bir reçete yazacak ve sizinle paylaşacaktır. Düzenli ve doğru ağrı kesici kullanımı ile birlikte antibiyotik tedavisine de başvurulabiliyor. Bu tedavi ile birlikte doktor kontrollerine de önem vermenizde fayda var.

İlaçların etkisi hakkında bilgi almak ve süreci takip etmek adına doktorunuzun da düzenli olarak kontrollerde bulunması ve denetim sağlaması gerekiyor. İlaç kullanımı sona erdiği takdirde bir kez daha doktorunuza başvuracaksınız ve tam iyileşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğine de yine doktorunuz karar verecektir. Bu süreçte eğer farklı şikayetleriniz varsa hiç tereddüt etmeden doktorunuza aktarabilir ve yine profesyonel yardım alabilirsiniz.

İlaçların Yan Etkisi Var mı?

Her ilacın yan etkisi ve ortaya koyduğu komplikasyon durumu söz konusudur ancak ağrı kesiciler genellikle hafif dozda alınıyor ve yan etkilerini de hissetmiyorsunuz. Az önce de söylediğimiz gibi farklı şikayetleriniz varsa eğer doktorunuz ile paylaşmanız yeterli olacaktır. Bazı hastalar ağrı durumu ile de karşı karşıya gelmiyor ve ilaç kullanımına da herhangi bir şekilde ihtiyaç duyulmuyor.

Doktorunuz tavsiye etmediği takdirde ilaçlara başvurmayacaksınız ancak verilen bir reçete ve kullanım durumu söz konusu ise aksatmadan devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Ağrı şiddeti arttığı takdirde ilaçların dozu arttırılabilir ve bu konuda da yine doktorunuz söz sahibi olacaktır.

Bir cevap yazın