Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Kulak yapısının normale kıyasla daha büyük ya da daha küçük olması durumu, estetik sorunları da beraberinde getiriyor. Birçok hasta sokağa bile çıkmak istemiyor ve var olan sorun nedeniyle kendisiyle dalga geçileceğini düşünüyor. Bu durum özgüven eksikliğine ve tolumdan dışlanmaya da neden olacaktır. Pek insan da kepçe kulak ameliyatı için uygun muyum diye sorular soruyor.

Kepçe kulak ameliyatı ile birlikte bu sorundan kurtulmanız mümkündür ancak bu operasyonda sadece dış kulağa müdahale edilecektir ve kulağın işlevine yönelik herhangi bir müdahale olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Yalnızca estetik görüntü sağlanacaktır, işitme sorunu ya da benzeri problemlerin tedavisi kepçe kulak ameliyatı içerisinde yer almıyor.

Kepçe kulak operasyonu için uygunluk durumunuz, yapılacak tetkikler ile birlikte kısa süre içerisinde tespit ediliyor. Birçok müdahale yönteminde 18 yaş sınırı vardır ancak kepçe kulak ameliyatı için böyle bir sınırdan bahsetmek söz konusu değildir. Kulak yapısının 6 yaşa kadar gelişimini devam ettirdiğini biliyoruz ve ameliyat için tek kriterin bu evrimin tamamlanması olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. 6 yaş üstü herkes bu ameliyatı olabiliyor ancak 6 yaşı doldurmamış olan çocuklar için ameliyat kararı verilmeyecektir.

Kulak yapısının gelişimi tamamlanmalıdır, aksi takdirde yapılacak müdahalenin risk taşıyacağını ve insan vücuduna zarar vereceğini de unutmamak gerekiyor. Kepçe kulak hastalığı, psikolojik sorunları da tetikleyen bir hastalıktır ve kişi her geçen gün sahip olduğu özgüveni biraz daha yitirecektir. Ameliyat ile birlikte bu sorundan kurtulmak mümkün ve operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı durumu ile karşı karşıya gelmeyeceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Tetkikler

Klinik ortamda cihaz destekli yapılacak tetkiklerin yanı sıra fiziksel olarak kontrollerin sağlanması da önemlidir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ameliyat için uygun olup olmadığınızı da sizinle paylaşıyor. Cerrahi müdahaleden korkmanıza ya da çekinmenize gerek yok çünkü gayet başarılı bir operasyondan bahsediyoruz ve bu başarı oranının son dönemde biraz daha arttığını görebiliyoruz.

Tetkikler sonucunda hastanın da onayı ile birlikte cerrahi müdahale kararı alınacak ve tarih belirlenecektir.

Kepçe kulak ameliyatında kulağın görsel bütünlüğü esas alınır ve yapısal bir müdahale olacağını da söyleyebiliriz. Kulak tıkanıklığı ya da işitme sorunları gibi problemlerin bu müdahale ile birlikte geçeceğini düşünüyorsanız eğer kesinlikle yanılıyorsunuz. Estetik kaygıyı ortadan kaldırmak ve daha normal bir kulak yapısı yaratabilmek adına gerçekleştirilen bu müdahalenin başarı oranı bir hayli yüksek ve sizler de gönül rahatlığı ile hekiminize başvurabilirsiniz.

Cerrahi müdahale için onayınız elbette alınacaktır ve kabul etmediğiniz takdirde herhangi bir müdahale yapılamıyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi sizi paniğe sevk edecek ya da endişelendirecek bir operasyon türü değildir. Kısa süreli bir müdahale ile birlikte sizler de estetik kaygıdan uzaklaşacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın