Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Doktor, personel ve cihazların hazırlanması ile birlikte ortalama birkaç saatlik bir süreç sizleri bekliyor. Aslında herhangi bir cerrahi müdahale için net bir süre vermek kesinlikle doğru değil çünkü operasyonun asıl seyredeceği ya da operasyon esnasında ne tür sorunlar ile karşılaşılacağı elbette bilinmiyor ve bu da sürenin artmasına sebebiyet verebilir. Kepçe kulak ameliyatının süresi hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Uygulanacak müdahaleye bağlı olarak ve aynı zamanda hastanın genel sağlık durumu da göz önünde bulundurulduğunda süre farklılıkları söz konusu hale gelecektir.

Operasyonu Etkileyecek Faktörler

Bu faktörlerden en önemlisi kanam sorunudur ve operasyon esnasında meydana gelecek herhangi bir kanama problemi, müdahale süresini de uzatacaktır. Hasta ve hekim konforunun yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor çünkü lokal anesteziden yardım alınıyor ve uyuşturulan bölge, hastanın ağrı ve acı hissini de en aza indirgiyor. Birkaç saatlik süre içerisinde kanama sorunu göz önünde bulundurularak hareket ediliyor ve merak etmeyin bu tür bir problem söz konusu olduğunda gerekli müdahaleler de doktorunuz tarafından yapılacaktır. Çok uzun süre asada kalmayacaksınız ve anestezi etkisini gösterdiği andan itibaren süreç başlamış olacaktır. Dilerseniz bir operasyon sonrasına göz atalım ve bu konuda da sizleri bilgilendirmeye çalışalım…

Ameliyat Sonrası…

Ameliyat tamamlandıktan sonra ve anestezinin etkisi geçtikten sonra taburcu ediliyorsunuz. Genel sağlık durumunuz ile ilgili bir problem varsa ve bu problem bir takip gerektiriyorsa, doktorunuz en fazla 1 günlük yatış verebilir ve refakatçiye ihtiyacınız olabilir. Diğer yazılarımızda yatış ve refakatçiye ihtiyaç olmadığını belirtmiştik ve genellikle de bu şekilde bir tercih yapılıyor ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer olumsuz bir durum söz konusu ise 1 günlük yatış gerekebiliyor.

Ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun kapısını sık sık çalacaksınız ve düzenli kontroller ile birlikte iyileşme sürecinin takibi de doğru bir biçimde yapılacaktır.

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Riski

Ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon riskinin var olduğunu unutmamak gerekiyor. Kulaklarınızın bakımını en doğru şekilde yapmak durumundasınız, aksi takdirde en küçük yaralanma ya da mikrop kapma durumunda enfeksiyon riski de gözler önüne serilecektir.

Bu tür bir problem ile karşılaşırsanız eğer hiç tereddüt etmeden doktorunuza başvurmalı ve gerekli yardımı bir an önce almalısınız. Bu tür riskler her cerrahi operasyonda mevcut ve dikkatli davrandığınız takdirde riskleri en aza indirgemiş olacaksınız. Birçok hasta bu tür durumlarda paniğe kapılabiliyor ve kendi başına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Amatör müdahaleler sizlere fayda sağlamaz ve tam aksine zarar vereceğini de unutmamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın