Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Alkol ve Sigaranın Etkisi

Cerrahi operasyonların ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Diğer yazılarımızda da bu müdahale yönteminin önemine değindik ancak bu kez daha farklı bir konudan bahsetmek istiyoruz. Alkol ve sigara kullanımı, bu tür operasyonlar öncesinde yasaklanıyor ve bunu gerçekçi bir nedeni olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerin insan vücuduna yaptığı etki elbette olumsuz ve bağışıklık sistemini zayıflatarak iyileşmeyi de geciktiriyor. Dikkat edecek olursanız eğer bu içecekleri düzenli ya da sık kullanan kimselerin birçok farklı hastalık ile mücadele ettiklerini sizler de göreceksiniz. Bu mücadele çoğu zaman başarısız oluyor ve iyileşme süreci de her daim sekteye uğruyor.

Bağışıklık Sistemine Direkt Etki Ediyor!

Sağlıklı bir insan ile alkol ve sigara tüketimine devam eden insanın bağışıklık sistemi karşı karşıya getirildiğinde arada çok büyük farkların olduğunu görebiliyoruz. Peki cerrahi müdahale öncesi bu içeceklerin yasaklanmasının asıl nedeni nedir? Ameliyat sonrası vücudunuzda birtakım yaralar oluşacaktır ve operasyona bağlı bu yaraların iyileşmesi size bağlıdır. Sigara ve alkol kullanımı devam ettiği takdirde yaraların iyileşmesi gecikecek ve süreç baltalanacaktır. Aynı şekilde enfeksiyon riski de artıyor ve beklenen komplikasyonların yanı sıra tahmin edilemeyen ya da hesaplanmayan sorunlar da baş gösterebiliyor.

Doktorlar, en az 10 gün öncesinden bu içeceklerin bırakılması gerektiğini dile getiriyor. En doğrusu budur ve sürece katkı sağlamak istiyorsanız biraz sabırlı davranmanız gerekiyor. Kepçe kulak ameliyatının önemli cerrahi müdahalelerden biri olduğunu unutmamak gerekiyor ve göstereceğiniz hassasiyet ile birlikte emin olun süreç çok daha faydalı ve hızlı bir hal alacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı ve Öncesi Dönemde Dikkat Edilecek Hususlar

Sigara ve alkol kullanımı ile birlikte beslenme konusunda da dikkatli hareket etmek durumundasınız. Doktorunuz gerekli uyarıları yapacaktır ve sizlerin göstereceği hassasiyet yalnızca operasyon sonrası dönemi değil, aynı zamanda müdahale anını da etkileyecektir. Ameliyattan bir gün önceki gecede karnınızı çok fazla doyurmamanız gerekiyor. Hafif gıdalar ile birlikte tok tutacak besinlere yer vermeniz daha doğru olacaktır ve zaten yapılan uyarılar da bu yönde olacaktır.

Kepçe kulak operasyonu öncesi zihinsel ev fiziksel sağlığınız da bir bütün olarak ele alınıyor ve dikkat etmeniz gereken hususlar artıyor. Psikolojik olarak da hazır olmanız gerekiyor ve eğer aklınızda hali hazırda soru işaretleri bulunuyorsa bunu doktorunuz ile konuşmalı ve sorularınıza yanıt almalısınız. Doktor seçimi bu yüzden önemlidir ve sizinle irtibat halinde olan, zihinsel açıdan sizleri fazlasıyla rahatlatacak olan hekimleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede soru işaretlerinden kurtulabilecek ve operasyon öncesinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Doktorlara da bu konuda büyük görevler düştüğünü hatırlatmak gerekiyor.

Bir cevap yazın