Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi

Cerrahi müdahalelerin ciddi operasyonlar olduğunu unutmamak gerekiyor ve bu operasyon sürecini bir bitin olarak değerlendirmekte fayda var. Öncesi ve sonrası ile birlikte ele aldığımızda kesinlikle çok daha sağlıklı ve doğru bir süreç karşımıza çıkıyor. Kepçe kulak ameliyatı öncesi dönemde ve sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken hususları sizinle buluşturmaya çalışacağız ve dilerseniz öncesi dönemine hep birlikte göz atalım.

Tetkikler

Operasyonun belirlenebilmesi ve en doğru tedavi yöntemine karar verilebilmesi için hastalığın nedenleri de tespit edilmelidir ve bunun için birtakım tetkiklere başvuruluyor. Bu tetkikler hastane içerisinde yapılacak ve sonuçları da doktorunuz değerlendirecektir. Sonuçlar neticesinde belirlenecek olan tedavi yöntemi hakkında sizlere de bilgiler veriliyor.

Ameliyat Öncesi Dönemde Beslenme ve Sigara-Alkol Kullanımı

Her cerrahi müdahale öncesinde sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacınız vardır ve ameliyattan bir gün önceki gece hafif gıdalar ile ameliyata hazırlanmanız gerekecektir.

Alkol ve sigara kullanımının insan için ne denli zararlı olduğunu sizler de çok iyi biliyorsunuz ve cerrahi müdahale öncesi dönemin daha hassas olduğunu da unutmamak gerekiyor. Operasyon öncesi dönemde alkol ve sigara tüketimi elbette tavsiye edilmiyor ve en az 2 hafta kadar öncesinden kullanımı bırakmalısınız. Ameliyata fiziksel olarak hazır olmak önemli ve bu hazırlık sürecinde de tükettiğiniz her gıdaya ekstra dikkat etmeniz gerekiyor.

İlaç Kullanımı

Kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyatı olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesidir ve bu yüzden kullandığınız ilaçlar varsa eğer doktorunuz ile mutlaka paylaşmanız gerekiyor. Eğer bu tür bir ilaç mevcut ise yine kullanımı bırakmanız tavsiye edilecektir. Operasyon esnasında meydana gelecek herhangi bir kanama, operasyon süresini de uzatıyor ve bu da ameliyatın başarı oranına doğrudan etki edebiliyor. Kan sulandırıcı ilaçlar da bu etkiyi arttıran detaylardan biri ve kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Göstereceğiniz hassasiyet, operasyonun başarı oranını ve hekim konforunu da etkiliyor. Bu konuda dikkatli olmanız kesinlikle her iki tarafın da lehine olacaktır.

Hasta ile Mutabakat

Cerrahi müdahaleler için hastanın onayı elbette alınacaktır ancak burada doktorlara da büyük bir sorumluluk düşüyor. Şöyle ki: Doktor, operasyon ile ilgili tüm detayları hasta ile paylaşmak ve bu konuda detaylı bilgi vermek durumundadır. Hastanın kabulü ve onayı ile birlikte operasyon için karar alınıyor ve zaten operasyon öncesi dönemde de karşılıklı imzalar atılacaktır. Bu imzalar sayesinde her iki tarafın da sorumlulukları kabul ettiğini onaylamış oluyoruz.

Hasta ile mutabakat sağlandıktan sonra süreç tam manasıyla başlayacaktır. Aklınıza takılan soru işaretleri varsa eğer tereddüt etmeden doktorunuz ile paylaşabilir ve endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Fiziksel hazırlığın yanı sıra aynı zamanda zihinsel hazırlığın da önem arz ettiğini belirtmek gerekiyor.

Bir cevap yazın