Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Gündelik Yaşam

Kulakta meydana gelen anomaliler ve kıkırdak yapının baş derisinden daha uzak olması durumu, kepçe kulak hastalığını da beraberinde getiriyor. Bu hastalıktan kurtulmak için tedavi olmanız şart ve tedavi yöntemlerine baktığımızda cerrahi müdahalenin bir adım daha önde olduğunu ve aynı zamanda başarı oranının da daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. Birkaç saatlik operasyon neticesinde genel sağlık durumunu normale dönecek ve kendinizi estetik açıdan da daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası döneme de değineceğiz ve bu dönemde gündelik yaşantılarınız ile ilgili dikkat etmeniz gereken hususları da yine sizinle paylaşmaya çalışacağız.

İş Hayatına Dönüş:

Ameliyat sonrasında iş hayatına hemen dönüş yapabiliyorsunuz ancak 1 hafta gibi kısa süreli bir istirahat kesinlikle tavsiye edilendir. Doktorunun ne dediği daha önemli ve onun paylaşacağı süre bilgisini takip etmeniz elbette daha doğru olacaktır. Bu operasyon sonrasında yatış almıyorsunuz ya da uzunca bir süre hastanede kalmanıza gerek yok ancak kulak bölgesinin hassa olması, dikkat gerektiren bir dönemi de beraberinde getirecektir. İstirahat ederek iyileşmeyi tetikleyebilir ve sonrasında iş hayatınıza dönebilirsiniz. Özellikle ağır bir işte çalışıyor ve gün boyu ayakta kalmanız gerekiyorsa aceleci davranmamanız daha doğru olacaktır.

Gündelik Hayat ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş almak ya da kişisel bakımınızı yapmak için de biraz beklemeniz gerekecektir. Operasyon sonrası dönemde kulak bölgesinin su ile temas etmemesi gerekiyor ve bu da duş alma eylemini geciktirecektir. Ortalama 2 ila 3 gün kadar sonra sizler de duş almaya başlayacaksınız ancak bu eylem için de doktorunuzdan onay almanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte yatış pozisyonu da büyük bir önem taşıyor ve kulağınızın üzerine yatmamanız gerekiyor. Aksi takdirde kırılma ve hasar görme sorunu ile karşı karşıya geleceksiniz ve bu sorunlar operasyonun başarı oranını da azaltacak ve iyileşme süresine de darbe vuracaktır. Doktorunuzun uyarıları doğrultusunda hareket etmenizde fayda var ve yaşayacağınız herhangi bir problem durumunda yine doktorunuzdan yardım almanız öneriliyor.

Ağır Yük Kaldırmayın!

Az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer ağır bir işte çalışıyorsanız ve sürekli olarak ayakta durmanız gerekiyorsa biraz daha beklemenizde fayda var. Ağır yük kaldırmaktan kaçının çünkü vücudunuzun yalnızca kulak bölgesi değil, geneli daha hassas bir yapıya sahip olacaktır ve bu dönemde kendinizi fiziksel olarak zorlamanız, kulak bölgesini de olumsuz etkileyecektir.

Cerrahi müdahaleler, risk taşıyan müdahalelerdir ve operasyon sonrası dönemlerde hastaların özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Bu konuda doktorunuz tüm uyarıları yapacak ve herhangi bir sorun durumunda da kendisi ile iletişime geçmenizi söyleyecektir. Uyarılar doğrultusunda hareket ettiğinizde sizler de sorunsuz bir iyileşme sürecine imza atmış olacaksınız.

Bir cevap yazın