Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Hassasiyet

Kulak yapısında meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesi mümkündür ve estetik operasyon ile birlikte başarılı sonuçlar elde edileceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Operasyon öncesinde göstereceğiniz hassasiyet, operasyon sürecini olumlu etkileyecek ve sağlığınıza daha hızlı bir şekilde kavuşmanıza da yardımcı olacaktır.

Operasyon öncesinde ilaç kullanımı azaltılmalı, alkol ve sigara gibi zararlı içeceklerden uzak durulmalı ve daha da önemlisi genel sağlık durumunuzun iyi olması gerekiyor. Bu detaylar ile birlikte operasyon başarısı da artacak ve daha etkili sonuçlar alınacaktır. Operasyon sonrası dönemde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var ve doktorunuz da bu konuda gerekli bilgilendirmeyi en doğru biçimde yapacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hassasiyet dönemde kulak yapısının daha hassas bir hal alacağını da unutmamak gerekiyor. Özellikle kıkırdak yapısı daha narin bir hal alıyor ve bu da yatış pozisyonu gibi detayları beraberinde getiriyor. Uyku pozisyonunuz sırt üstü ya da yüz üstü olmalıdır. Kulağınızın üstüne yatmanız, şekil bozukluklarına neden olabilir ya da kulak yapısının zarar görmesine de sebebiyet verebilir. Bu durdum uzun sürmeyecek ve tam iyileşme gerçekleştiği takdirde sizler de dilediğiniz gibi yatabileceksiniz.

Bir diğer husus ise kulağın korunması durumudur. Tam iyileşme gerçekleşmeden bu bölgeye alacağınız darbeler ne yazık ki süreci olumsuz etkiliyor ve baltalayabiliyor. Hassas yapının korunması önemlidir, bu yüzden gelecek herhangi bir darbeye karşı önleminizi almalı ve dış etkenlerden olabildiğince uzak durmalısınız.

İlaç Kullanımı ve Doktor Kontrolleri

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında doktorunuzun verdiği reçeteye hatasız bir şekilde takip etmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Özellikle ağrı kesiciler hayat kurtarıcı olabiliyor ve şiddetli ağrıları ortadan kaldırmak adına da bu ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. Ağrı kesiciler bittiği takdirde doktor kontrolü için doktorunuzu bir kez daha ziyaret edeceksiniz. Eğer ihtiyacınız varsa yeni bir reçete ile devam edebilirsiniz ve bunun kararını da doktorunuz verecektir.

Reçete dışı ilaç kullanımının riskli olacağını da hatırlatmak gerekiyor ve bu riski almak sağlığınızı da olumsuz anlamda etkileyecektir.

İlaç kullanımı ile birlikte doktor kontrollerine de değinmek gerekiyor. Tam iyileşme gerçekleşene kadar doktor kontrolleri devam edecektir ve bu kontroller neticesinde sağlık durumunuz da göz önünde bulundurularak birtakım kararlar alınacaktır. Kepçe kulak ameliyatı başarı oranı bir hayli yüksek ancak buna güvenerek rahat hareket etmek yerine sorumluluklarınızın da farkında olmanız gerekiyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi süreç boyunca uyarıları göz önünde bulundurmalı ve buna göre ilerlemelisiniz. İlaç kullanımı, istirahat süresi, kontroller ve diğer tüm detaylar doğru bir şekilde uygulandığı takdirde elde edeceğiniz sonuçlar çok daha sağlıklı olacaktır. Doktorunuz da bu konuda gerekli uyarıları yapacak ve sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Bir cevap yazın