Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Ameliyat öncesi dönemde olduğu gibi müdahale tamamlandıktan sonra da birtakım detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu detaylar sayesinde iyileşme süreci daha sağlıklı bir seviyeye taşınacak ve şikayetleriniz de belli oranda azalacaktır. Cerrahi müdahalelerin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor ve birçok hastanın nasılsa tedavi tamamlandı düşüncesi yüzünden başarısız sonuçlar elde edilebiliyor. Ameliyat sonrası dönemde dikkat etmeniz gerekenleri alt başlıklar halinde sizinle paylaşmaya çalışacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve en çok merak edilen sorulara da yine detaylı bir şekilde yanıt verelim. İşte kepçe kulak ameliyatı sonrası

İlaç Kullanımı

Ağrılarınız mutlaka olacaktır ancak bu ağrıların gündelik yaşantıyı etkileyen büyük sorunlar olmayacağını da belirtmek gerekiyor. Özellikle kulak bölgesinde meydana gelen ağrılar kimi zaman uykularınızı kaçırabilir ve bu da rahatsız edici durumlardan bir tanesidir. Ameliyat sonrası kullanım için bir reçete yazılacak ve bu reçeteyi doğru bir şekilde takip etmeniz yeterlidir. Reçete içerisinde genellikle ağrı kesiciler ve antibiyotik türü ilaçlar yer alıyor. Tedavi sonuna kadar bu ilaçları kullandığınız takdirde sizler de ağrılarınızdan kurtulacak ve yaşam kalitenizi de belli oranda yükseltmiş olacaksınız. İlaç kullanımı bittiğinde ise doktorunuz ile iletişime geçebilir ve yeni bir reçete için talepte bulunabilirsiniz.

Yatış Pozisyonu

Cerrahi bir operasyon geçirdiniz ve iyileşme sürecinde göstereceğiniz hassasiyet, operasyonun başarı oranını da etkileyecektir. Bu detaylardan bir tanesi de yatış pozisyonudur. Sırt üstü ya da yüzükoyun diye nitelendirdiğimiz pozisyonlarda uyumanız daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Yan yatar pozisyonda uyuduğunuz takdirde kulak bölgesi zarar görebilir ve daha da kötüsü ağrıların şiddeti artabilir. Belli bir süre bu şekilde yatacaksınız ve yakınlarınız tarafından kontrol edilmeniz de sizler adına daha sağlıklı olacaktır.

Enfeksiyon ve Kanama Problemleri

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de enfeksiyon sorunudur. Kulak bakımı gerçekten önemli ev doktorunuzun tavsiye ettiklerini yerine getirmek durumundasınız. Su ile temastan kaçının ve hijyenik olmadığını düşündüğünüz ürünleri de kulak bölgesi ile temas ettirmeyin. Bu bölge an itibarı ile çok hassas ve yaşanacak herhangi bir sorun durumunda enfeksiyon riski ile karşı karşıya geleceksiniz. Bir diğer problem ise kanama sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kulağınızın hassas olduğunu unutmayın ve alacağınız en küçük darbede zarar görebiliyor. Bu zararı en aza indirgemek adına daha hassas davranmanız gerekiyor. Doktorunuzun uyarıları doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde sizler de fayda sağlayacak ve bu süreci daha doğru bir şekilde atlatacaksınız.

Herhangi bir sorunda kendiniz müdahale etmek yerine doktorunuz ile iletişime geçmeli ve yine profesyonel yardım almalısınız. Endişe etmenize gerek yok çünkü operasyon öncesinde bu tür sorunlar tahmin edilebilir ve alınacak önlemler de bellidir.

Bir cevap yazın