Kepçe Kulak Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Her yaşta ve cinsiyette gözlemlenebilen bir hastalık olan kepçe kulak, özellikle çocuk yaştaki hastaları psikolojik olarak daha fazla etkiliyor. Okul çağındaki çocuklar, yakın çevresin psikolojik baskısına maruz kalabiliyor ve bu baskı da ilerleyen dönemlerde içine kapanık bir karakter yaratıyor. Erken teşhis ve erken tedavi ile birlikte hastalıktan kurtulmak mümkün ve çok sayıda tedavi yönteminden bahsedebiliyoruz. Bu yöntemlerden bir tanesi en sık bahsettiğimiz cerrahi müdahalelerdir ve dilerseniz bu müdahaleden sonra nasıl bir kepçe kulak ameliyatı ve iyileşme süreci ile karşılaşacağınızı da konuşmaya çalışalım.

Ameliyat sonrasında kulağınızda bir bandaj olacaktır ve yaraların iyileşmesi için de bu bandajın en az 3 gün kulağınızda kalması gerekiyor. Bu süre zarfında elbette duşa alamayacaksınız ve kulağınızın çok hassas olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Yatış pozisyonunuza dikkat etmenizde fayda var ve yana yatar şekilde uyumanız daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır. Bandajlar alındıktan sonra iş hayatınıza adım atabilir ve duş alabilirsiniz. Ameliyattan 2 ila 3 hafta kadar sonra hafif sporlara başlayabiliyorsunuz ve ağır yük kaldırmanız da sorun teşkil etmeyecektir. Hafif bir işte çalışıyorsanız eğer 1 hafta içerisinde işinize dönüş yapabilirsiniz ve doktorunuz da onay verdiği takdirde bu bağlamda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Son olarak belirtmemiz gereken önemli bir detay daha var… 6 aylık bir iyileşme sürecinden bahsedeceğiz ve tam iyileşme için bu sürenin tamamlanması gerekiyor. Elbette kısa süre içerisinde gündelik hayatlarınıza ve iş hayatınıza dönüş yapabiliyorsunuz ancak operasyonun tam manasıyla fayda sağlayabilmesi ve kedini ifade edebilmesi için 6 aylık bir süreç söz konusudur. Bu süre zarfında düzenli doktor kontrolleri devam edecek ve iyileşme dönemi de daha sağlıklı bir şekilde takip edilecektir. Herhangi bir şikayetiniz olduğu takdirde doktorunuz ile paylaşmanızı tavsiye ediyoruz ve bu sayede yapılacak müdahaleleri de daha kolay hale getirmiş olacaksınız. Sağlıklı bir iyileşme süreci için doktorunuzun uyarıları ve aynı zamanda düzenli kontrollerin de büyük bir öneme sahip olduğunu hatırlatmak gerekiyor ve zaten hekimler de bu konuda gerekli uyarıları yapacaktır.

Bir cevap yazın