Kepçe Kulak Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Kepçe kulak hastalığını ortadan kaldırmak ve estetik görüntüyü tam manasıyla sağlayabilmek adına tercih edilen çok farklı yöntemler var. Ameliyat ve ameliyatsız olmak üzere iki ana başlıkta ele almak mümkün ve dilerseniz bu kepçe kulak ameliyatında kullanılan yöntemler konusunu da detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım.

Ameliyatsız Tedavi

İple tedavi olarak da bilinen bu yöntem, hastanın durumuna bağlı olarak tercih edilebiliyor ve anomali çok az ise bu yönteme başvurulabiliyor. Kepçe kulak hastalığı ilerlemiş bir seviyede ise bu yöntemin herhangi bir şekilde fayda sağlamayacağını da belirtmek gerekiyor. Görüldüğü gibi erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük önem taşıyor. Henüz ilk seviyelerde bu yöntem uygulanabilir ve başarılı sonuçlar doğuracağını da hatırlatmak gerekiyor.

İlerlemiş seviyedeki hastalıklarda öncelik mutlaka cerrahi müdahale olmalıdır ve zaten doktorlar da bu konudaki uyarılarına devam ediyorlar. Kepçe kulak, çocuk yaşlarda tespit edilebilen bir hastalık ancak cerrahi müdahale için 5 yaşın beklenmesi gerekiyor ve bu süre öncesinde herhangi bir şekilde müdahale yapılmayacaktır.

Lazer Tedavisi

Teknoloji ve tıp dünyasının bizimle buluşturduğu en popüler tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kulakta meydana gelen anomalilerin düzeltilmesi lazer destekli gerçekleştiriliyor. Operasyonun sağladığı en önemli faydalardan bir tanesi ise cerrahi müdahalenin getirdiği yan etkileri ve riskleri herhangi bir şekilde karşınıza çıkartmıyor olmasıdır.

Hafif bir kızarıklık ve morluk elbette olacak ancak bu sorunların kısa süre içerisinde ortadan kalkacağını da belirtmek gerekiyor. Operasyon esnasında acı ya da ağrı gibi bir durum söz konusu değil ve rahat bir şekilde müdahale yapılacaktır. Hasta ve hekim konforunun üst düzeylerde olması da yine bu müdahale yöntemini tercih edilir hale getiren en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Lazer tedavisi, cerrahi bir müdahale yöntemi değildir ve cerrahi müdahaleden endişe eden hastalar için de büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu yöntem için uygunluk durumunuz varsa doktorunuz öncelikli olarak bu tedaviyi tercih edecektir.

Cerrahi Yöntemler

Kulak arka kısmına uygulanacak kesi ile birlikte anomalilerin ortadan kaldırılması adına ilk adım atılıyor. Operasyon tamamlandıktan sonra kesi yapılan bölgeye eriyen dikişler atılıyor yani bu dikişler bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır. Dışarıdan bakıldığında kesi izlerinin tespit edilebilmesi çok da mümkün değil ve bu da rahatlatıcı detaylardan bir tanesidir. Endişe etmenize gerek yok çünkü anestezi destekli bir müdahale ve operasyon sonrasında da karşınıza çok fazla risk ya da yan etki durumu çıkmayacaktır. Cerrahi müdahalelerin başarı oranı çok daha yüksek ve bu oran hastaları da harekete geçirmiş durumda.

Basit bir tedavi ile birlikte bu sorundan kurtulmanız mümkün ve estetik kaygı ile de mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

Bir cevap yazın