Kepçe Kulak Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Kepçe kulak ameliyatı için 5 yaş sonrası dönem ele alınmalı ve ameliyatın da bu dönemde gerçekleştirilmesi şarttır. 5 yaş sınırı aşıldığı takdirde herhangi bir problem karşımıza çıkmıyor ve yaşlılar da bu ameliyatı sorunsuz bir şekilde geçirebilecektir. Küçük yaştaki hastalarda kıkırdak yapıya müdahale etmek zordur ve operasyon ile birlikte fayda sağlamak da ne yazık ki mümkün değil. Gelişimin az da olsa tamamlanması bekleniyor ve bu süreç tamamlandıktan sonra operasyon tarihi belirleniyor.

5 yaş sonrası döneme bakıldığında, kulak yapısının yavaş yavaş şekil aldığı ve gelişim kaydettiğini görebiliyoruz ve bu da cerrahi operasyon uygunluğunu mümkün hale getiriyor. 5 yaş altı çocuklarda ise ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulabilir ve iple kepçe kulak tedavisi dediğimiz yöntem uygulanabilir.

5 yaş üzeri çocuklarda uygulanacak olan cerrahi müdahaleden de bahsetmek istiyoruz ve bu müdahalede lokal anesteziye yer veriyor. Ebeveynlerin büyük bir kısmı tedirgin olabiliyor ancak korkmanıza ya da endişe etmenize gerek yok çünkü anestezi ile birlikte ağrı ve acı hissi en aza indirgeniyor ve operasyon esnasında çocuklarınız herhangi bir şekilde zarar görmüyor. Cerrahi müdahalelerin başarı oranı bir hayli yüksek ve özellikle son dönemde bu oranın biraz daha arttığını da görebiliyoruz.

Yaşça Büyük Hastaların Tedavisi                                   

Kalp ve şeker hastaları için cerrahi müdahalelerin büyük bir risk taşıdığını hatırlatmak gerekiyor ve doktorunuz onay vermediği takdirde cerrahi müdahale için ısrarcı olmak pek de doğru değildir. Genel sağlık durumunuz ile ilgili bir problem yoksa eğer ve doktorunuz operasyon için uygun olduğunuzu söylüyorsa, yaşça büyük olmanız ameliyat için engel teşkil etmeyecektir.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi 5 yaş sınırı aşıldığı takdirde cerrahi müdahale için herhangi bir engel karşımıza çıkmıyor ancak çok büyük bir sağlık problemi varsa ve bu problem ameliyatı olumsuz etkileme riski taşıyorsa, burada doktorunuz söz sahibi olacak ve zaten gerekli bilgiyi de sizinle paylaşacaktır.

Ameliyatın Ertelenmesi ya da İptal Edilmesi

Kepçe kulak ameliyatında lokal anestezi kullanılıyor ve bölgesel uyuşturma ile birlikte operasyon daha rahat bir hal alıyor. Hastanın anesteziye alerjisi varsa ve vücut buna büyük bir tepki verecekse öncelikli olarak bu sorunun çözümlenmesi gerekiyor. Ameliyat, bu nedenlere bağlı olarak ertelenebilir ve hatta iptal edilebilir. Hastanın genel sağlık durumunu tehdit edecek bir unsur söz konusu olduğu takdirde doktorlar da sorumluluk almak istemiyor ve bu konuda haklı olduklarını düşünüyoruz.

Erteleme ya da iptal etme durumu her zaman var ve yapılacak tetkikler ile birlikte bu durum netleşecektir. Bir sorun gözlemlemediği takdirde operasyonu ertelemenin anlamı yok ve hatta bir an önce harekete geçmek, hasta sağlığı için büyük önem taşıyor diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın