Kepçe Kulak Bir Hastalık Mı?

Kepçe kulak, genetik faktörlere bağlı olarak gelişme kaydedebilen ciddi bir sağlık sorunu ve hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle çocuk yaşlarda başlayan bu sorun, tedavi edilmediği takdirde psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor ve kişinin özgüvenini de büyük ölçüde zedeliyor. Kulağın normale oranla asimetrik bir yapıya sahip olması ve var olan şekil bozukluğu, görsel sorunlara da sebebiyet veriyor ve bu durum kişiyi toplumdan her geçen gün biraz daha uzaklaştırıyor.

Kulak memesinin sarkık olması, kulakların gereğinden fazla büyük ya da küçük olması gibi durumlar da yine kepçe kulak hastalığı bünyesinde değerlendiriliyor ve merak etmeyin bu hastalığın birçok farklı tedavisi olduğunu da bilmenizde fayda var.

Hangi Kusurlar Giderilir?

Kepçe kulak hastalığının tedavisinde estetik operasyonlar bir adım öne çıkıyor ve bu operasyon ile birlikte kulaktaki birçok farklı sorunun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabileceğini de unutmamak gerekiyor. Kulak memesindeki sorunların yanı sıra kıkırdak problemleri de tedavi edilebiliyor. İçe kapalı ya da dışa dönük kulak yapısının tedavisi de yine bu ameliyat ile birlikte tedavi edilebiliyor.

Zor bir müdahale yöntemi değil ve anestezi desteği ile birlikte operasyon boyunca kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Kepçe kulak ameliyatının başarı oranı her geçen gün biraz daha yükseliyor ve ülkemizde yapılan operasyonların geçmişe kıyasla daha fazla güven verdiğini de söyleyebiliriz.

Kepçe Kulak Hastalığı ve Psikolojik Sorunlar

İnsan vücudunda meydana gelen herhangi bir sorun, sağlık açısından olduğu gibi görsel açıdan da rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Kulak yapısının asimetrik olması ya da normale oranla farklılık göstermesi de bu sorunlardan bir tanesidir. Özellikle çocuk yaştaki hastalıklar bunu daha güçlü bir şekilde hissediyor ve arkadaşlarının dalga geçmesi ya da kişiyi örselemesi ile birlikte psikolojik sorunlar da baş gösteriyor.

Hasta, bir süre sonra arkadaşları tarafından istenmediğini ve yalnız kalmaya başladığını düşünüyor. Tedavi ertelendiği takdirde bu sorun her geçen gün biraz daha artacak ve psikolojik sorunlar da yıpratıcı bir hal alacaktır.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ebeveynler, çocuklarında bu tür bir hastalığın varlığını tespit ettikleri takdirde hiç vakit kaybetmeden doktor yardımı almak durumundadır. Erken teşhisin hayat kurtaracağını hepimiz çok iyi biliyoruz ve kepçe kulak tedavisi için de aynı durum geçerlidir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yerine getirdikten sonra ameliyat için en uygun tarihi belirleyecek ve süreç için ilk adımı atacaktır.

Korkulacak ya da endişe edilecek bir operasyon türü değil ve yazımızın başında da söylediğimiz gibi başarı oranı bir hayli yüksektir. Çocuklar için ve yetişkinler için çok sayıda müdahale yöntemi mevcut ve kısa süre içerisinde bu sorundan kurtulmak artık hayal değil!

Bir cevap yazın