Kepçe Kulak Hakkında

Kepçe kulak, kıkırdağın baş derisinden daha uzak bir konumda bulunması ve anormal bir görünüm sergilemesi durumuna verilen hastalık ismidir. Çocuk yaşlarda başlayan bu hastalık, ilerleyen dönemlerde kendini daha net bir şekilde ortaya koyuyor ve sağlık sorunlarının yanı sıra estetik açıdan da rahatsız edici bir durum yaratıyor.

Çocuklarda gözlemlenen bu sorunu ortadan kaldırmak için ebeveynlerin kullandığı yöntemlerden bir tanesi de kulak bandıdır ancak bunun kalıcı bir çözüm sunmayacağını bilmenizde fayda var. Doktor kontrolleri her zaman için öncelikli olmalı ve yapılacak tetkikler ile birlikte tedavi sürecine adım atılmalıdır. Aksi takdirde eğitim hayatında ve sosyal hayatında büyük sıkıntılar yaşayacak ve psikolojik olarak da zarar görecektir.

Cerrahi Müdahale

Ameliyatsız yöntem mümkün ancak başarı oranlarına bakıldığında cerrahi müdahalelerin bir adım daha önde olduğunu görebiliyoruz. Kulak yapısında meydana gelen anomalileri düzeltmek adına birçok tedavi yöntemi var ve tetkikler doğrultusunda belirlenecek olan tedavi yöntemi ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılacaktır. Kıkırdağın, baş derisinden uzaklaşması, anormal bir görüntü oluşturuyor ve bu görüntü kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor.

Cerrahi müdahale ile çözümlenebilecek bu sorun için 5 yaşın tamamlanması gerekiyor. 5 yaşın altındaki çocuklarda ameliyat tavsiye edilmiyor ve bu bağlamda sabırlı olmanızda fayda vardır. Kepçe kulak ameliyatı için doğru zaman doktorunuz tarafından belirleniyor ve başarılı bir tedavi yöntemi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Kepçe Kulak Hastalığının Yaşantıya Etkileri

İş hayatında, sosyal hayatta ve özellikle küçük yaştaki çocukların eğitim hayatında büyük sorunlara sebebiyet veren ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden geçmesi ya da iyileşmesi gibi bir durum söz konusu değildir ve hatta tevdi edilmediği süre boyunca ilerleyerek artış gösterecek ve daha estetik dışı bir görüntü sergileyecektir.

Okul yıllarında dalga geçilen çocuk, ilerleyen dönemlerde kendine olan güvenini kaybedecek ve içe dönük bir ruh hali ile hayatına devam edecektir. Bir an önce tedavi olmakta fayda var, aksi takdirde psikolojik sorunlara da hazırlıklı olmak gerekiyor.

Kepçe kulak, genetik nedenlere bağlı olarak seyredebiliyor ancak farklı birçok nedene sahip olduğunu da unutmamakta fayda var. Doktor kontrolleri ile birlikte gerçek neden ortaya konulacak ve tedavi yöntemi belirlenecektir. Doğru tedavi yöntemi ile birlikte kulak yapısının normale dönmesi mümkündür ve basit bir operasyondan bahsedebiliriz.

Çocuk yaştaki kimseler için az önce de ifade ettiğimiz gibi 5 yaş sınırının beklenmesi gerekiyor. Doğru zamanlama ve doğru tedavi ile birlikte kepçe kulak sorunu tamamen ortadan kalkacak ve tekrar etme riski de doğmayacaktır. Cerrahi müdahaleler öncelikli tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor ve yapılan araştırmalar, başarı oranının bir hayli yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın