Kepçe Kulak Hastalığı ve Koruyucu Tedavi

Kepçe kulak hastalığı cerrahi tedavinin yanı sıra koruyucu tedavinin başarı oranı da bir hayli yüksektir. Ebeveynlere bu konuda büyük görevler düşüyor ve doğumdan sonra bebeğin takibini sıkı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Kulakta meydana gelen şekil bozuklukları ile birlikte doktorunuzun kapısını çalmalı ve tıbbi destek almalısınız. Koruyucu tedaviye baktığımızda ise deformasyonu önlemek adına hazırlanan özel kalıpların var olduğunu görebiliyoruz ve bu kalıplar sayesinde kulağın şekli normale döndürülüyor.

Bu tedavi şeklinin asıl amacı, kulaktaki yapısal bozukluğun giderilmesi ve %85’e varan oranlarda bir başarı elde etmektir. Hazırlanan kalıp sayesinde kulağa destek veriliyor ve şekil bozukluğunun giderilmesi sağlanıyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi başarı oranı bir hayli yüksek ancak tedavi sonuç vermediği takdirde cerrahi müdahale gerekliliğini de unutmamak gerekiyor.

Tedavi Süresi Hakkında                                                    

Koruyucu tedavi, erken yaşlarda da sorunsuz bir şekilde uygulanabiliyor ve onu cerrahi müdahaleden ayıran en önemli ayrıntı kesinlikle budur.3 ila 12 hafta gibi bir tedavi sürecinden bahsetmek mümkün ve bu sürecin sonunda genel bir değerlendirme yapılarak cerrahi müdahalenin gerekliliği tespit ediliyor.

Kulak şeklinin gelişim durumu haftalık olarak takip edilecektir ve bazı hastalarda sürecin daha uzun olduğunu da görebiliyoruz. Kulak yapısının gerçek şekline ulaşması ve gelişimini tamamlaması, 6 yaşına kadar devam ediyor. Eğer gerek duyulursa bu yaşa kadar da tedavi devam edebilir.

Koruyucu tedavide erken teşhis çok büyük bir öneme sahiptir ve yapılacak erken müdahale ile birlikte başarılı sonuçlar elde etmek daha kolay bir hal alıyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi ebeveynlerin çok daha dikkatli ve bilinçli olmaları gerekiyor. Çocuklarınızı gözetim altında tutmalı ve kulak yapısını da sık sık takip etmelisiniz. Kulak bandı ya da benzeri yardımcı ürünlerin kalıcı bir çözüm sunmadığını da bilmenizde fayda var. Birçok ebeveyn bu tür yardımcı ürünleri tercih ediyor ancak az önce de söylediğimiz gibi bu gerçek bir tedavi yöntemi asla değildir.

Cerrahi Müdahale Gerekliliği

Kepçe kulak hastalığının tedavisinde cerrahi müdahalenin başarı oranı elbette çok daha yüksek ancak bu tedavi yöntemine her zaman için ihtiyaç duyulmayabiliyor. Koruyucu tedavi etkisini gösterdiği takdirde cerrahi müdahale kararı almak yersiz olacaktır. Devam eden tedaviye bağlı olarak kulak yapısında herhangi bir değişiklik ya da gelişme durumu söz konusu değilse cerrahi müdahale için harekete geçilebilir.

Kepçe kulak hastalığı, çocuk yaştaki hastalarda çok daha büyük sıkıntılara sebebiyet veriyor ve özellikle eğitim hayatlarında ve yakın çevrelerinde bunu daha net bir şekilde hissediyorlar. Psikolojik sorunlara gebe bir hastalık olduğunu da unutmamak lazım ve ebeveynler olarak vakit kaybetmeden harekete geçmek kesinlikle en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın