Kepçe Kulak Hastalığının Nedenleri

Genetik faktörlerin yanı sıra birçok farklı nedeni de beraberinde getiren bu hastalık, çocuklarda ve yetişkinlerde gözlemlenebiliyor. Tedavisi olan bir hastalıktır ve tetkikler ile birlikte hastalığın nedenlerini belirlemek de mümkündür. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden kepçe kulak hastalığının nedenleri konusuna hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmaya çalışalım.

  • Doğuma bağlı travmalar, insan vücudundaki şekil bozukluklarının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Kepçe kulak hastalığı da buna bağlı olarak meydana geliyor ve ebeveynlerin, özellikle anne adaylarının bu konuda çok daha dikkatli ve hassas davranmaları gerekiyor.
  • Kulak memesinin oluşumunu tamamlamamış olması ve normale oranla çok daha farklı bir yapıya sahip olması da kepçe kulak hastalığını beraberinde getiriyor. Yine travmalara bağlı nedenlerden bir tanesidir ve bu görüntü, estetik kaygıyı da beraberinde getiriyor.
  • Kulak kenarlarındaki anomaliler de kepçe kulak hastalığının en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.
  • Kulak memesindeki girintiler de kepçe kulak hastalığını tetikleyen unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Cerrahi müdahale ile birlikte bu girintilerin ortadan kaldırılması ve tedavi edilmesi mümkündür.
  • Kulak gelişiminin tam manasıyla sağlanamaması ve travmalara bağlı sorunların gün yüzüne çıkması da kepçe kulak hastalığını beraberinde getiriyor.

Doğuma bağlı sorunlar olarak karşımıza çıkan kepçe kulak hastalığı, ebeveynler tarafından çok basit bir yöntem ile tedavi edilmeye çalışılıyor. Kulak bandı adını verdiğimiz yardımcı ürünler, elbette fayda sağlayacaktır ancak bu ürünlerin kalıcı bir tedavi ya da çözüm önerisi olmadığını bilmeniz gerekiyor.

5 yaşını geçen çocuklar için cerrahi müdahale uygundur ve bu yaştan sonra sizler de adımlarınızı atabilir ve tedavi için harekete geçebilirsiniz. Kepçe kulak hastalığı herhangi bir işitme problemini ya da farklı sağlık sorunlarını gün yüzüne çıkartmıyor ancak estetik kaygı oldukça ciddi bir problem ve diğer birçok yazımızda da yer verdiğimiz gibi küçük yaştaki çocuklar bunu daha derdinden yaşıyorlar.

Okul hayatlarında çok fazla dalga geçiliyor ve yine yakın çevreleri de bu konuda psikolojik baskı yapabiliyor.

Kepçe Kulak Tedavi Edilebilir mi?

Kepçe kulak, ciddi bir rahatsızlıktır ve tıp dünyasında bu hastalığın tedavi karşılığı olduğunu da unutmamak gerekiyor. cerrahi yöntemlerin başarı oranı bir hayli yüksek ve lokal anestezi ile birlikte gerçekleştirilen operasyon sonrasında genel sağlık durumu ve görsel durum da normale dönüyor.

Hastalığın nedenleri tespit edildikten sonra cerrahi yöntemler ile ilgili detaylı bilgi de alabilirsiniz. Hastanın operasyon için uygun olup olmadığı da yine doktorunuz tarafından tespit edilecek ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Basit bir müdahaleden bahsetmek mümkün ve yine operasyon esnasında herhangi bir şekilde ağrı veya acı durumu da söz konusu olmayacaktır. Bu konuda da herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

Bir cevap yazın