Kepçe Kulak Tedavisinde Ameliyatsız Yöntem Mümkün mü?

Tıp dünyası her geçen gün biraz daha gelişiyor ve bileri şaşırtmaya da devam ediyor diyebiliriz. Kepçe kulak tedavisinde ameliyatsız yöntemin mümkün olduğunu da görebiliyoruz ve tıp dünyasının sunduğu bu ayrıcalıktan sizler de en iyi şekilde faydalanabiliyorsunuz. Ameliyatsız tedavi için uygunluk durumu, yapılacak tetkikler neticesinde belirleniyor ve doktorunuz da bu süreç hakkında sizlere gerekli bilgileri veriyor. İple tedavi olarak da bilinen bu yöntem, ilerlememiş hastalıklarda tercih ediliyor, aksi durumda tedavinin herhangi bir etkisi ya da faydası olmayacaktır. Kepçe kulak sorunu ilerlemiş bir boyutta ise bu durumda cerrahi müdahale şarttır.

Neden Ameliyatsız Yöntem?

  • Cerrahi müdahalenin birçok riski var ve yan etkilerine baktığımızda da endişe verici problemler karşımıza çıkabiliyor. Aslında büyütülecek sorunlar değil ancak hastaların ne kadar hassas olduklarını biliyoruz ve basit bir kesi izini ya da dikiş izini bile olumsuz karşılayabiliyorlar. Ameliyatsız yöntemde kesi ya da dikiş izi gibi bir detay elbette karşımıza çıkmıyor ve bu yöntem bu yüzden hastaların dikkatini daha fazla çekiyor.
  • Ameliyatsız yöntemin herhangi bir yan etkisi ya da risk durumu söz konusu değildir ve daha da önemlisi anestezi ile karşı karşıya gelmiyorsunuz. Operasyon süresi çok daha kısa ve gün içerisinde ayağa kalkarak hayatlarınıza devam edebiliyorsunuz.

Ameliyatsız Yöntem için Uygun muyum?

Ameliyatsız yöntem için uygun olup olmadığınızı doktorunuz belirleyecektir. Her hasta bu yöntemden faydalanamıyor ve uygunluk durumuna bağlı olarak bir karar verilecektir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi eğer ilerlememiş bir hastalık söz konusu ise sizler de bu yöntemden faydalanabiliyorsunuz ancak ilerlemiş hastalıklarda ne yazık ki cerrahi müdahale dışında farklı bir alternatif karşınıza çıkmıyor.

Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük bir öneme sahip ve hastalığın ilk evrelerinde doktorunuza başvurduğunuzda ameliyatsız yöntem bir adım daha öne çıkıyor. Her zaman söylediğimiz gibi herhangi bir hastalık belirtisi ile karşı karşıya geldiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmalı ve geç kalmamalısınız, aksi takdirde alternatiflerin sayısı azalıyor.

Bir cevap yazın