Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak ağrısı, belli nedenlerle ortaya çıkan ve özellikle enfeksiyon sorunu ile birlikte kendini gösteren sıkıntılı bir hastalık türüdür. Kulak kiri, enfeksiyon ve travmalara bağlı olarak gelişme kaydeden bu hastalıktan kurtulmak mümkün. Cerrahi müdahale gerektiren bir tedavi karşımıza çıkmıyor ve tedavi yöntemlerine baktığımızda gayet basit ve başarı oranı yüksek yöntemler olduklarını da görebiliyoruz.

Hastalığın birçok farklı nedeni olabilir ve uzmanlar tarafından yapılacak testler neticesinde tedavi yönteminin belirlenmesi de çok daha kolay hale gelecektir. Endişe etmenize gerek yok çünkü kısa süre içerisinde bu hastalıktan kurtulabiliyorsunuz ve az önce de ifade ettiğimiz gibi tedavideki başarı oranı bir hayli yüksek. Dilerseniz bu yöntemlere de hep birlikte göz atalım ve tedavi yöntemlerinin detaylarını da incelemiş olalım.

Kulak Yıkama İşlemi

Kulak kiri, kulak ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesidir ve kulak yıkama işlemi ile birlikte bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Öncelikli olarak bu kirin temizlenmesi için bir damla veriliyor ve belirlenen süre zarfında sizler de damla kullanımına devam ediyorsunuz. Buradaki asıl amaç, kulak kirini yumuşatmak ve kulağı bir nebze olsun temizleyebilmektir. Damla tedavisi ile birlikte çoğu zaman kulak kirinin bir süre sonra düştüğü ve kulağın temizlendiği gözlemleniyor ancak tersi bir durum söz konusu ise yani bu tedavi herhangi bir şekilde fayda sağlamamışsa antiseptik solüsyon ile yıkama işlemi yapılır.

Kesin tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve bu yöntem ile birlikte işitme sorunları da kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Kulak lavajı olarak da bilinen bu işlem sonrasında kulak içerisindeki tüm pislikler ve kir tabakası da ortadan kalkıyor ve az önce de söylediğimiz gibi daha net bir şekilde duymaya başlıyorsunuz.

Bu işlemde yalnızca kulak kiri değil, eğer varsa kulak içerisindeki zararlı organizmalar ve hatta cisimler bile kısa süre içerisinde dışarıya atılıyor. Hafif de olsa ağrılı ve acılı bir işlem olduğunu belirtmekte fayda var ancak endişe edeceğiniz türde bir ağrı şiddeti ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu müdahale ile birlikte kendinizi daha iyi hissedecek ve işitme sorunundan da kurtulmuş olacaksınız.

İlaç Tedavisi

Enfeksiyona bağlı kulak ağrısı durumunda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Genellikle antibiyotik destekli damla tedavisi olarak da bilinir ve başarı oranı da bir hayli yüksektir. Enfeksiyon ve iltihaplanma sorununu ortadan kaldırmak, ilaç tedavisi ile birlikte mümkün ancak başarı sağlanamadığı takdirde ilaçların dozu arttırılacaktır.

Düzenli ve doğru kullanım neticesinde ilaçlarınızı bitirin ve bu süre zarfında yani ilaç kullanımı sürecinde doktorunuzu da sık sık ziyaret edeceksiniz. Kontroller neticesinde iyileşme sürecinin takibi de daha doğru bir biçimde yapılacaktır.

Bir cevap yazın