Kulak Ağrısı Tedavi Öncesi

Her hastalığın tedavisinde belli bir süreç karşımıza çıkıyor ve kulak ağrısı tedavi öncesi süreç olarak nitelendirdiğimiz bu dönemde, birtakım testlere de ihtiyaç duyuluyor. Bu testlerin amacı ise hastalığı daha net bir şekilde belirlemek ve nedenler bağlı olarak en uygun tedavi yöntemini tespit edebilmektir. Dilerseniz kulak ağrısı tedavisi öncesi nasıl bir sürecin sizleri beklediğini ve bu süreçte neler yapmanız gerektiğini de detaylı bir şekilde inceleyelim.

Muayene

Kulak hassasiyetini tepsi etmek adına fiziki muayeneye he daim ihtiyaç vardır. Doktor, kulak bölgesine hafif baskı uygulayarak ağrı ve acı durumunu tespit etmeye çalışır ve bu da kulak hassasiyetini ölçmek adına klasik bir yöntemdir. Bununla birlikte kulak zarı incelemesi de yapılacaktır ve bu incelemede zarın kalınlığı ile birlikte kızarıklık durumu da göz önünde bulunduruluyor. Cihaz destekli muayene neticesinde kulak zarındaki sorunların tespit edilmesi de çok daha kolay bir hal alıyor.

Hastalığın Nedenlerinin Tespit Edilmesi

Kulak lavajı ya da ilaç tedavisi konusunda kesin bir sonuç elde edebilmek ve tedavi yöntemini en doğru şekilde belirleyebilmek adına hastalık ile birlikte nedenlerin de tespit edilmesi gerekiyor. Doktorunuz, tetkikler neticesinde bu nedenleri ortaya koyacak ve tedavi süreci ile ilgili de bilgi aktarımı yapacaktır. Birçok farklı yazıda da dile getirdiğimiz gibi bu hastalığın farklı nedenleri olabilir ve nedenlere bağlı olarak da tedavi yöntemi farklılık gösterecektir.

İşitme Oranı

Akıntı ve kulak zarındaki hasara bağlı olarak işitme problemleri de gün yüzüne çıkıyor ve bu durum kulak ağrısının da en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Klinik ortamda daha sağlıklı bir şekilde yapılacak olan işitme testi neticesinde doğru sonuçlar elde etmek mümkündür. Ağrı durumunun kulak zarı yırtılması ya da delinmesine bağlı olup olmadığı da bu sayede daha kolay bir şekilde tespit ediliyor.

İşitme problemine bağlı olarak uygun tevdi yöntemi belirlenir ve eğer zarda bir delinme durumu varsa cerrahi müdahale kararı da alınabiliyor. Bunun kararını da incelemeyi yapan hekim verecek ve hastanın da onayını alacaktır.

Bir cevap yazın