Kulak Ağrısının Nedenleri

Çocuk yaşlarda daha sık rastlanan kulak ağrısı hastalığı, kulak bakımının düzenli ve doğru yapılmaması neticesinde yetişkinlerde de gözlemlenebiliyor. Yaşam kalitesini düşüren ve işitmeyi daha sorunlu hale getiren bu hastalığın birçok farklı nedeni olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tedavi edilebilen bir hastalık ve herhangi bir şekilde cerrahi müdahaleye de gerek kalmıyor. Kulak kiri, enfeksiyonlar, boğaz ağrısı, diş ağrıları ve iltihaplanma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunun tedavisi için uzman yardımı almanız gerekiyor. Kendiliğinden geçecek ya da evde tevdi edilecek bir hastalık olmadığını da hatırlatmak isteriz. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden kulak ağrısının nedenleri konusunu hep birlikte inceleyelim ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

Enfeksiyon ve İltihaplanma Durumu

Orta kulakta ya da aynı şekilde dış kulakta meydana gelen herhangi bir sorun, kulak organını bütünü ile etkisi altına alıyor. Enfeksiyon ya da iltihaplanma adını verdiğimiz problemler neticesinde şiddetli kulak ağrısı meydana gelebilir ve temizlik yapılmadığı takdirde bu sorun her geçen gün biraz daha büyüyecektir. Enfeksiyon tedavisinde ilaç tedavisi önceliklidir ve başarı oranının bir hayli yüksek olduğunu da görebiliyoruz.

Dış kulak iltihabı bazı hastalarda kronik hale gelebiliyor ve dönem dönem tekrar ettiğini de görebiliyoruz. Bu sorun bir süre sonra kulakta akıntı ve ağrı durumu ile de rahatsız edici bir hal alıyor. İltihaplanma tedavi edilmediği takdirde ağrı artacak ve daha şiddetli bir hal alacaktır.

Yabancı Cisimlerin Kulağa Girişi

Yetişkinler bu konuda çok daha dikkatli ancak çocukların aynı hassasiyeti göstermediklerini söyleyebiliriz. Kulağa sokulan yabancı cisimler, kulak zarına ciddi ölçüde zarar verebilir ve bu da bir süre sonra enfeksiyon ile birlikte ağrı riskini de ortaya çıkartacaktır. Merakından dolayı birçok farklı cismi kulağına sokmaya çalışan çocuklar, bunu sık sık yapıyor ve zaten kulak zarı yırtılması problemi ile birlikte kulak ağrısı hastalığı da en çok çocuklarda gözlemleniyor.

Kulakta Biriken Kir

Kulak ağrısının bir diğer nedeni ise kulakta birikmiş olan kirli yapıdır. Kulak bakımının profesyonel bir şekilde ve daha da önemlisi düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Ebeveynler bu konuda elbette bilgi sahibi ancak henüz çocuk yaştaki kimselerin bu konuda bilinçli davranmalarını ne yazık ki bekleyemiyoruz. Dikkatli olmanızda fayda var ve kulak temizliği konusunda çocuklarınıza da yardımcı olmak durumundasınız.

Düzenli bakım ile birlikte kirli yapının kulaktan atılmasını sağlayacak ve daha temiz bir kulak yapısına yer vermiş olacaksınız. Bu sayede ağrı ya da enfeksiyon gibi sorunları da ortadan kaldırmak mümkündür. Dilerseniz doktor kontrolleri ile birlikte daha profesyonel bir kulak temizliğine de imza atabilirsiniz. Bu sayede işitme sorunları da ortadan kalkacak ve çocuğunuz daha sağlıklı bir şekilde duymaya başlayacaktır. 

Bir cevap yazın