Kulak Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Devam eden kulak akıntısının tedavisinde tercih edilen farklı yöntemler var ve hastalığın nedenine bağlı olarak bu tedavi türlerine de doğru bir biçimde karar verilecektir. Kulak akıntısı, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de gözlemleniyor ve kronik bir hale geldiği takdirde şiddetli ağrıya da sebebiyet verecektir.

Gün içerisinde devam eden akıntılar özellikle gece yarısı uyku esnasında daha şiddetli bir hal alıyor ve kulak bölgesinde kurumuş bir tabaka oluşturuyor. Koku yapmayan şeffaf ya da sarı renge yakın bir görüntü karşınıza çıkacaktır. Dışarıdan bakıldığında hoş bir görüntü oluşturmuyor ve bu durum özellikle yetişkinleri çok daha olumsuz etkiliyor.

Hastalığın tedavi türlerini inceleyeceğiz ve bu konuda nasıl hareket etmeniz gerektiğine de birlikte göz atacağız.

İlaç Tedavisi

İltihap ya da enfeksiyona bağlı kulak akıntısı hastalığında antibiyotik destekli bir tedavi yöntemi tercih edilecektir. Bununla birlikte akıntıyı azaltmak adına kulak damlası da bu reçetelerde yerini almaya devam ediyor. Doğru ve profesyonel bir kullanım neticesinde sizler de bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

İlaç tedavisi tamamlandığı takdirde doktor kontrolü ile birlikte iyileşmenin tamamen gerçekleşip gerçekleşmediğine de bakılıyor ve eğer gerekirse yeni bir ilaç tedavisi başlatılıyor. İlaçların dozu arttırılabilir ya da farklı bir yöntem ile müdahale edilebilir. İlaç tedavisinin başarı oranı oldukça yüksek ve özellikle son dönemde de bu oranın arttığını görebiliyoruz.

Kulak Temizliği

Bu temizlik işlemi sıradan bir bakım işlemi değildir. Özel bir cihaz yardımı ile kulak organının derinlerine inilerek tüm kir ve pisliklerden arınması sağlanıyor. Herhangi bir uyuşturma ya da anestezi durumu söz konusu değildir ve gayet ağrılı bir tedavi yöntemi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Bu tedavi çocuklar için daha sıkıntılı bir sürece karşılık geliyor ancak tedavi tamamlandıktan sonra genel sağlık durumundaki iyileşme muazzam bir seviyeye taşınıyor. Kulak temizliğini düzenli ve doğru bir şekilde yaptığınız takdirde bu tedaviye hiçbir şekilde ihtiyacınız olmayacaktır ve ebeveynlerin de çocuklarını bu konuda uyarmaları gerekiyor.

Cerrahi Müdahale

Kulak zarı ile ilgili bir sorun varsa eğer cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Yırtılma oranı %30’lara ulaşmışsa ya da bu oranı geçmişse, cerrahi müdahale dışında farklı bir yöntem ne yazık ki bulunmuyor. Zor bir operasyon fakat anestezi destekli olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu sayede operasyon öncesinde uyuşturulacak ve operasyon esnasında da herhangi bir acı ya da ağrı hissi yaşamayacaksınız.

Cerrahi müdahale ibaresi sizleri endişelendirebilir ancak az önce de söylediğimiz gibi anestezi sayesinde herhangi bir acı hissi yaşanmayacaktır. Cerrahi müdahale sonrası genel sağlık durumunuz her geçen gün daha da iyiye gidecek ve sizler de kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. 

Bir cevap yazın