Kulak Akıntısı Nedir?

Kulak akıntısı, ciddi bir vücut sorunudur ve tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon riskini de arttıracaktır. Kulak organı, düzenli olarak bir sıvı salgıla ve bu sıvı ile birlikte iç kısımdaki bakterilerin ve zararlı organizmaların dışarıya atılması da daha kolay bir hal alır. Genel bir değerlendirme yaptığımızda bu eylemin gayet normal ve hatta sağlıklı eylem olduğunu da görebiliyoruz.

Sorun ise bu akıntının iltihaplı bir hal alması ile başlıyor. Kulak zarının zarar görmesi ve darbe alması ile de bu sorun meydana gelebilir. Akıntının rengi kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise sarıya yakın bir rengi andırır. Uyandığınızda yastığınızda ve kulak bölgesinde kurumuş bir tabaka bulabilirsiniz.

Hangi Yaş Grubunda Gözlemlenir?

Çocuk yaştaki hastaların sayısı çok fazla ancak travmalara bağlı olarak yetişkinler de bu sorun ile mücadele etmek durumunda kalabiliyor. Tedavisi mümkün ve enfeksiyon bağlı bir sorun söz konusu ise bu durumda ilaç tedavisine başvurmak daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır. Kulak zarının yırtık olması gibi bir sorun mevcut ise bu tür durumlarda cerrahi müdahaleye başvuruluyor.

Tehlikeli bir hastalık olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor ve doğal tedavi yöntemleri ile de tedavi edilecek bir hastalık değildir. Sizler de uzman yardımı alarak süreci daha sağlıklı bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Kulak Akıntısı Ağrı Yapar mı?

Kulakta meydana gelen akıntı, vücudun sergilemesi gereken normal bir eylem olarak kabul ediliyor. Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu akıntı, kulak içerisindeki kiri ve zararlı organizmaları dışarıya atıyor ve bunu da gayet sağlıklı bir şekilde yerine getiriyor. Eğer bir enfeksiyon durumu söz konusu ise bu akıntı elbette risk taşıyacak ve sağlığınıza da zarar verecektir.

Kulak akıntısı, genel sağlık durumunu da etkiliyor ve farklı birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunlardan bir tanesi de kulak ağrısıdır. Ağrı, çocuk yaştaki hastalarda daha şiddetli bir hal alıyor ve tedavi edilmediği takdirde uyku problemlerine de sebebiyet verebiliyor.

Akıntı gibi bir sorun ile karşılaştığınız takdirde öncelikli olarak hastalığın nedenlerini bilmeniz gerekiyor ve bu konuda da bir uzman yardımı almak durumundasınız. Hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesi de kulak ağrısıdır ve gün içerisinde kulak iç ve dış bölgesindeki kabuklanmadır. Akan sıvı bir süre sonra kuruyacak ve kabuklanmaya sebebiyet verecektir.

Bu sıvı herhangi bir şekilde koku yapmaz ancak görsel olarak rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Özellikle çocuk yaştaki hastalar bunu psikolojik olarak da bir travmaya çevirebiliyor ve arkadaşlarının dalga geçmesi ile birlikte daha içine kapanık bir karaktere dönüşüyor. Ebeveynlerin de bu konuda ayrıca dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın