Kulak Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kulak içerisindeki zararlı organizmaların dışa atılmasını yerine getirmek için kulak organı bir sıvı salgılıyor. Meydana gelen bu akıntının vücudun normal bir eylemi olduğunu daha önce de belirtmiştik ve bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Kronik hale gelen akıntı durumu ise tehlikeli olabilir ve bu da kulak akıntısı sorununu gün yüzüne çıkartıyor.

Tedavi edilebilen bir hastalık ve nedenlerine bağlı olarak uygun tedavi yönteminin belirlenmesi de çok zor olmayacaktır. Birçok farklı neden var ve bu nedenlerden bir tanesi de iltihap problemidir. Orta kulak iltihabı ile birlikte bu akıntı kronik ve rahatsız edici bir seviyeye ulaşıyor.

Kulak Kiri

Kulak temizliği insan vücudu ve sağlığı için oldukça önemli bir detay ve ebeveynlerin, çocuklarını bu konuda eğitmeleri ve uyarmalarını tavsiye ediyoruz. Her duş sonrası kulak temizliği doğru ve profesyonel bir şekilde yapılmadığı takdirde biriken kir ilerleyen zamanlarda işitme problemlerini doğuruyor. Bunun yanı sıra kulak akıntısı en önemli nedenlerinden bir tanesi olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Kulak kiri temizlenmediği takdirde iç kısımda bir birikme meydana geliyor ve bu birikmeyi ortadan kaldırmak isteyen kulak organı da anormal oranda bir sıvı salgılıyor. Akıntı sorunu bu şekilde tanımlanabilir ve kulak kirinin bu hastalıkta ne kadar büyük bir role sahip olduğunu da unutmamakta fayda var diye düşünüyoruz.

Şiddetli Darbe

Kulak, vücudumuzun en önemli organlarından biri olduğu gibi aynı zamanda da en hassas organlarından bir tanesidir. Bu hassasiyet, alınan darbelere de kısa sürede tepki veriyor ve kulak akıntısı hastalığı gün yüzüne çıkıyor. darbelerden olabildiğince kaçınmak gerekiyor ancak beklenmedik bir travma ya da zarar görme durumunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Darbe durumunda şiddetli travmalar yaşanıyor ve organ bu darbelere akıntı sorunu şeklinde tepki veriyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kulak akıntısı sorununun en önemli nedenlerinden bir tanesi kesinlikle budur ve dikkat edilmesinde fayda vardır.

Kulak Zarının Yırtılması

Kulak zarının yırtılması ya da herhangi bir şekilde zarar görmesi de kulak akıntısı hastalığının en önemli nedenlerinden biri olarak belirlenmiş durumda. Kulak zarı, kulak organı için olduğu gibi insan vücudu için de büyük bir önem taşıyor ve bu yapının zedelenmesi, birçok farklı sağlık sorununun da habercisi olacaktır.

Yırtılma ile birlikte aynı zamanda işitme kaybı da meydana gelecektir ve aslında en sıkıntılı durum da tam olarak budur. Yapılacak müdahale genellikle cerrahi müdahale oluyor ancak doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bir bilgi aktarımı yapacaktır. Yırtılma, zedelenme ya da hasar görme durumunda vücudun dengesi de bozuluyor ve genel sağlık durumunuz olumsuz etkileniyor. Bu etkiyi azaltmak ve ortadan kaldırmak adına doktor yardımı almanız şart.

Bir cevap yazın