Kulak Alıntısı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kulak akıntısının ne kadar ciddi ve riskli bir hastalık olduğunu daha önce de konuştuk ve aktarmaya çalıştık. Altında yatan nedenlere baktığımızda özellikle kulak zarı yırtılmasının ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu sizler de çok iyi biliyorsunuz. Hastalık bu nedene bağlı olarak ortaya çıkmışsa ve kulak akıntısı tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde ciddi işitme sorunları da ile de karşı karşıya geleceksiniz.

Orta kulak iltihabına bağlı kulak akıntısı da riskli bir durumu beraberinde getiriyor ve tedavi edilmediği takdirde akıntı kronik hale gelerek işitme sorunlarını doğuruyor. Bunun yanı sıra enfeksiyon kulak içini sararak ciddi yaralanmalara ve iltihap oluşumuna neden olacaktır.

Kulak Akıntısının Tedavisi Zor mu?

Kesinlikle değil ve tedaviden kaçmanızı gerektirecek herhangi bir durum da söz konusu değildir. Kulak zarı ile ilgili bir problem olmadığı takdirde zaten cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmuyor ve endişe edeceğiniz bir durum da ortaya çıkmıyor.

Cerrahi müdahaleden de korkmanıza ya da tedaviyi ertelemenize gerek yok çünkü anestezi altında yapılan bir operasyon ve en küçük ağrı hissi dahi yaşamayacaksınız. Doktorunuz fiziksel olarak olduğu gibi zihinsel olarak da rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde cerrahi müdahale için harekete geçebilir ve süreci başlatabilirsiniz.

Tedavi Edilmediği Takdirde İşitme Kaybı Yaşanır mı?

Bu risk her zaman için var ve daha da önemlisi kulak zarı ile ilgili bir sorun söz konusu olduğu takdirde ve yırtılma oranı %30’lara ulaştığında bu risk her geçen gün biraz daha artacak ve genel sağlık durumunuzu da etkileyecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedaviden kaçmanızı gerektirecek ya da bu tedaviyi erteleyecek herhangi bir durum karşınıza çıkmıyor.

Ne kadar erken tedavi olursanız elde edeceğiniz fayda da bir o kadar fazla olacaktır. Kendinizi doktorlara emanet edebilirsiniz ve bu hastalığın tedavisinde başarı oranı da bir hayli yüksektir. Türk doktorları bu konuda fazlasıyla iyi ve özellikle cerrahi müdahaleleri incelediğimizde son dönemde ne kadar çok yol kat edildiğini de daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Bir cevap yazın