Kulak Çınlaması, Damar Sertliği ve Tansiyon İlişkisi

İnsan vücudunda meydana gelen herhangi bir sorun, kısa süre içerisinde vücudun farklı noktalarını etkisi altına alabileceği gibi genel sağlık durumunuzu da negatif etkiliyor. Kulak çınlaması başlığı atında birçok farklı hastalıktan bahsetmeye çalışacağız ve bu hastalıkların birbiri ile bağlantılı olması eminiz ki sizleri de şaşırtacaktır.

Kulağın uzunca bir süre yüksek sese ve gürültüye maruz kalması ile birlikte doğan kulak çınlaması, birçok farklı kaynak da bir belirti durumu olarak lanse ediliyor ancak bu sorunun gerçek bir hastalık olduğunu unutmamakta fayda var. Altında yatan nedenlere baktığımızda damar sertliği ve tansiyon gibi sorunların da yer aldığını görebiliyoruz.

Yüksek tansiyon hastaları ve damar sertliği bulunan hastalar arasında yapılan araştırmalar, bu hastaların kulak çınlaması ile de sık sık karşılaştığını ortaya koyuyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi insan vücudu bir bütün olarak değerlendirilmeli ve var olan herhangi bir hastalık için tüm nedenler kontrol edilmelidir.

Kulak Çınlaması Tedavi Edilebilir mi?

Konik hale geldiği takdirde gerçek bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz bu sorun, elbette tedavi edilebiliyor ancak ilaç tedavisi gibi basit yöntemler ne yazık ki söz konusu değil. Psikolojik terapi ve sessiz ortam desteği ile birlikte bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Hastalığın en sıkıntılı taraflarından bir tanesi ise sık sık tekrar etme riskidir. Tedaviden sonraki dönemde de dikkat etmeniz gereken çok fazla husus var ve kulaklarınıza dikkat etmediğiniz takdirde bu sorunu bir kez daha yaşayabilirsiniz.

Kulak çınlaması, psikolojik sorunları da tetikliyor ve özellikle uykularınızı kaçıracak seviyelere ulaştığı takdirde tedbirlerinizi mutlaka almanız gerekiyor. Erkek ve kadın oranlarına baktığımızda ise her iki cinste de eşit oradan görüldüğünü söyleyebiliriz.

Endişe etmenize gerek yok ve az önce de söylediğimiz gibi tedavisi olan bir sorundur ve doğru yöntem ile birlikte genel sağlık durumunuz ile ilgili iyileşmeler de sizleri mutlu edecektir. Doktor kontrolü ve tetkikler ile birlikte tedavi süreci başlatılacak ve hastanın takibi de yine doktor tarafından yapılarak gerekli bilgi verilecektir.

Bir cevap yazın