Kulak Çınlaması Hakkında

Herhangi bir uyarıcıya bağlı olmaksızın işitilen sesler, kulak çınlaması hastalığı olarak tanımlanıyor. Dış dünyada bariz bir ses ya da tını olmamasına rağmen kişi bir şeyler duyduğunu söyleyecek ve rahatsızlığını dile getirecektir. Bir uyarıcıya bağlı olmaksızın meydana gelen bu sorun, gerçek bir hastalık olarak tanımlanıyor ve tıp dilinde Tinnitus adı ile karşımıza çıkıyor.

Halk dilinde kulak çınlaması olarak karşımıza çıkıyor ve bu sorunu gün içerisinde birçoklarımız yaşıyor. Kısık bir ses olarak algılansa da bazı dönemlerde ve özellikle alınan şiddetli darbelerde bu his daha güçlü bir şekilde yaşanıyor. Hastalığın birçok farklı nedeni var ve kronik hale geldiği takdirde genel sağlık durumunuzu da dibe çekebiliyor.

Travmalar

Kulak organında yaşanacak travmalar, bu bölgeye alınan darbeler ya da uzunca bir süre kulak üzerine yatmak da kulak çınlaması hastalığını beraberinde getiriyor. Travmaların şiddeti yüksek değilse geçici bir sorundan bahsetmek mümkün ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi eğer bu sorun kronik bir hal almış ise mutlaka uzman yardımı almak gerekiyor.

 Gün içerisinde meydana gelen kısa süreli çınlamalar sizleri endişelendirmesin çünkü bunun gayet normal bir durum olduğunu bilmeniz gerekiyor ancak kronik hale geldiğinde bir sorunun varlığından bahsetmek mümkündür.

Alınan Darbeler

Özellikle sert darbeler, kulak çınlamasını da beraberinde getiriyor. Kulak zarının zarar görmesi ile birlikte kronik bir soruna dönüşebilir ve doktor yardımı almak şarttır. Yaşanan travmaların boyutuna göre kulak çınlamasının seviyesi de değişiklik gösteriyor. Kulak organının herhangi bir şekilde zarar görmesi, vücut dengesini ve genel sağlık durumunu da olumsuz etkiliyor. Yaşadığınız sorun hali hazırda devam ediyor ve gün içerisinde çınlama durumu ile çok sık karşı karşıya geliyorsanız sizler de kontroller için harekete geçebilirsiniz.

Halk arasında kulak çınlaması olarak bilinen Tinnitus, ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmediği takdirde altında yatan nedenleri güçlendirerek farklı sağlık sorunlarına da sebebiyet verecek ve az önce de ifade ettiğimiz gibi genel sağlık durumunuzu da dibe çekecektir. Uzman kontrolü ile birlikte hastalığın nedenleri hakkında fikir edinmek daha doğru olabiliyor.

Bir cevap yazın