Kulak Çınlaması Tedavi Öncesi Dönem

Tedaviye adım atmadan önce hastanın şikayetlerine bağlı olarak birtakım tetkikler uygulanacak ve uygun tedavi yöntemine de bu sayede karar verilecektir. Kulak burun boğaz muayenesinin yanı sıra mr desteği de alınabilir ve bu sayede meydana gelen çınlamanın asıl nedeni de ortaya çıkartılacaktır. Kulak çınlaması halk arasında basit bir hastalık gibi gösteriliyor ve kendiliğinden geçeceği düşünülüyor ancak tedavi edilmediği ve kronik hale geldiği takdirde tehlike saçabileceğini de unutmamak gerekiyor.

Kulak çınlaması riskli bir hastalık ve özellikle kulak zarı yırtılmasına bağlı bir probleme dönüştüğünde çok daha ciddi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Dilerseniz tedavi öncesi döneme göz atalım ve sizleri nelerin beklediğini de yine hep birlikte inceleyelim.

Kulak Burun Boğaz

Fiziki muayene ve tetkiklerin yapılacağı bölümdür. Kulak çınlaması şikayetine sahip iseniz eğer bu bölümden randevu almanız gerekiyor. genel şikayetlerinizi hekim ile paylaştığınız takdirde ilgili tetkikler kısa süre içerisinde yapılacak ve tedai yöntemi de belirlenmiş olacaktır. Merak etmeyin bu hastalığın tedavisinde genellikle cerrahi yönteme çok fazla başvurulmuyor. Eğer problem kulak zarına bağlı değilse zaten bu tür bir müdahale karşınıza çıkmayacaktır.

Yapılan incelemeler tatmin edici değilse ya da tam manasıyla sonuç alınamıyorsa bu noktada mr çekimi gerçekleştirilecek ve hastalığın gerçek nedeni de tespit edilecektir.

MR Çekimi

Kulak ve boyun bölgesinin tam manasıyla görüntülenebilmesi ve aynı zamanda bu bölgede var olan herhangi bir sorunun tespit edilebilmesi için mr teknolojisine ihtiyaç duyuluyor. Klinikte gerçekleşecek olan bu tetkik ile birlikte genel sağlık durumunuza dair sorunlar tespit ediliyor ve tedavi yöntemi de yine kısa süre içerisinde belirleniyor.

Otoakustik Test

Aşırı sessiz bir ortamda gerçekleştirilen tarama testi türüdür. Kulak çınlaması hastalığı şikayeti ile doktora başvuran hastaların incelenmesinde önemli bir yere sahiptir. Hastalığın gerçek nedenini tespit edebilmek adına bu tarama testine de yer verilebiliyor ve birçok doktorun da öncelikli tercihi olduğunu görebiliyoruz.

Ameliyat öncesi dönemde karşınıza çıkacak olan süreç bu şekildedir. Ek bir tarama testine ihtiyaç duyulursa doktorunuz bu konuda gerekli bilgileri veriyor. Kulak çınlaması, kronik bir hale geldiği andan itibaren gündelik hayatlarınızı etkisi altına alacak ve yaşam kalitenizi de düşürecektir. İş dünyasındakiler için de büyük bir sorun ve kısa süre içerisinde odaklanma problemi ile de baş etmek durumunda kalıyorsunuz.

Tedavi için beklemenize ya da bu tedaviyi ertelemenize gerek yok! Korkmanızı ya da paniklemenizi gerektirecek bir süreç asla değil ve cerrahi müdahale gibi bir sonuç da karşınıza çıkmıyor. Doğru tedavi yöntemi ile birlikte başarı elde etmek mümkün ve zaten hastaların yorumlarını okuduğunuzda ön yargılarınız da kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. 

Bir cevap yazın