Kulak Çınlaması Tedavi Sonrası Dönem

Tedavi edildikten sonra tekrar etme riski olan hastalıklardan bir tanesi de kulak çınlamasıdır… Dikkatli davranmadığınız ve uyarılar göz ardı ettiğiniz takdirde bu sorunu tekrar tekrar yaşamanız mümkündür. Dilerseniz sizleri nasıl bir sürecin beklediğine hep birlikte göz atalım ve uzmanların yaptığı uyarıları da alt başlıklar halinde inceleyelim.

Gürültülü Ortamlardan Uzak Durun

Kulak, insan vücudunda en hassas organlardan biri ve tedavi sonrası dönemde bu hassasiyetin artacağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Gürültülü ortamlardan ve yüksek müzikten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür gürültülü ortamlar çınlama sorununu bir kez daha karşınıza çıkartabilir ve tedavi gerektiren durumlar söz konusu hale gelebilir. Uzmanların en çok vurguladığı konulardan bir tanesi budur ve uyarılarına da devam ediyorlar.

Egzersiz Programları

Genel sağlık durumunuzun iyi olması, bağışıklık sisteminizi de olumlu etkiliyor ve sizleri birçok farklı hastalıktan koruyor. Kulak çınlaması da buna dahil ve düzenli bir hayatın yanı sıra sporun ve egzersiz programlarının yer aldığı bir yaşam tarzı da ön plana çıkıyor diye düşünüyoruz. Doktorunuz sizinle bir egzersiz programı paylaşacak ve bu programa da ayak uydurmak zorundasınız. Kulak çınlaması ve diğer birçok hastalıktan korunmak adına bu tür programlar büyük önem taşıyor ve uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Tuz Tüketimine Dikkat

Tansiyon hastalığı olan hastaların büyük bir kısmının tuz ile arası iyi değildir. Yüksek tansiyonun kulak çınlamasına sebebiyet verdiğini de unutmamak gerekiyor ve bu da tedavi sonrası dönemde tuz tüketimi ile ilgili birtakım detayları gün yüzüne çıkartıyor. Tuz tüketiminde göstereceğiniz hassasiyet, aynı zamanda tansiyon riskini de en aza indirgeyecek ve daha sağlıklı bir vücut yapısı sunacaktır.

Yeteri Kadar İstirahat

Kulak çınlaması tedavisi sonrasında iş hayatınıza dönmek için aceleci davranmanız pek de tavsiye edilen bir durum değildir. Aceleci olmak yerine yeteri kadar istirahat etmek ve genel sağlık durumunuz iyileştiği takdirde işe dönmek daha mantıklı bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Doktorunuzun tavsiyeleri de bu yönde olacak ve gerekli uyarılar yapılacaktır. İstirahat tamamlandıktan sonra gündelik hayatlarınıza ve iş hayatınıza adapte olmanız da emin olun daha kolay bir hal alıyor.

Stres ve Depresyondan Uzak Durun!

Stres ve depresyona bağlı psikolojik sorunlar da yine kulak çınlamasını beraberinde getiren sorunlardan bazılarıdır. Dilerseniz bu konuda uzman yardımı alabilir ve psikologlara başvurabilirsiniz. Stresten ve depresyondan uzak durmak adına kendinize belli başlı aktiviteler yaratabilir ve düzenli olarak katılım sağlayabilirsiniz. 

Spor yapmak, yürüyüşe çıkmak, film izlemek, sosyal hayatı aktif hale getirmek gibi aktiviteler de kendinizi daha iyi hissetmenize ve sıkıntılı ortamlardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak ve genel sağlık durumunu da bir tık daha yukarıya taşıyacaktır. Bu konuda doktorunuzun da tavsiyelerini yerine getirmelisiniz.

Bir cevap yazın